Wilki po niemal 150 latach nieobecności wracają na dawniej zajmowane rewiry w zachodniej Polsce. Te niezwykłe zwierzęta znalazły również wyjątkowe miejsce we wrocławskim zoo.
Wilki we wrocławskim zoo mieszkają od zawsze. Najpierw zajmowały wybieg, który dziś należy do niedźwiedzi. Później zajęły miejsce w niedużej zagrodzie obok tygrysów. Nigdy jednak nie miały tak znakomitych warunków jak teraz. W połowie kwietnia we Wrocławiu otwarty został bowiem nowy wybieg dla tych zwierząt. Wilcza Ostoja powstała w południowo-wschodniej części ogrodu. Została wybudowana za 2,14 miliona złotych. Z tej kwoty 325 tysięcy pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
– Wilk jest gatunkiem pod ścisłą ochroną. To zwierzę, które pełni bardzo ważną rolę w leśnym ekosystemie, gdyż reguluje liczbę roślinożerców i mniejszych drapieżników. Do tego jest gatunkiem rodzimym, więc chętnie wsparliśmy projekt zoo, który pomoże chronić te piękne zwierzęta – mówił Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
Wybieg dla wilków we Wrocławiu jest bez wątpienia jednym z najciekawszych i najnowocześniejszych w Europie.
– Nowa inwestycja to także bank wiedzy o wilkach. Można poznać ich historię, zwyczaje, a nawet posłuchać wycia dorosłych wilków i skomlenia szczeniąt. Wilcza Ostoja ma pokazać, że wilki nie są czymś strasznym i mogą, a nawet powinny żyć w puszczach i lasach obok nas – mówi Radosław Ratajszczak, kierujący wrocławskim zoo. – Chcemy pokazać, że nie trzeba się ich bać. Nie ma drugiego gatunku, który byłby tak pokrzywdzony przez mity i legendy. Odczarowanie wizerunku złego wilka wymaga rzetelnej pracy – dodaje.
Ostoja Wilków w sposób ciekawy łączy duży i atrakcyjny dla zwierząt wybieg z równie interesującą częścią dydaktyczną. Zwiedzający mogą niemal bez żadnych barier uczestniczyć w życiu wilków. Tunel zakończony rotundą wprowadza zwiedzających na środek wybiegu, jednocześnie poziomem wzroku zrównując ludzi ze zwierzętami. W podziemnej części ekspozycji niecodzienną atrakcją jest diorama, która daje możliwość zabawy w tropiciela śladów bytności zwierząt leśnych. Przy wejściu do wybiegu najmłodsi mogą zobaczyć „sztuczną wilczą norę” i podziwiać watahę wilków wykonanych z betonu w skali 1:1. Rzeźby są nie tylko dekoracją, ale umożliwiają zbadanie wilczej mowy ciała także osobom niewidzącym. Zainteresowani mogą obserwować drapieżniki nie tylko przez przestronne szyby, ale również przez lunetę ze specjalnej dwukondygnacyjnej wiaty oraz z kładki łączącej się z wiatą przy wybiegu rysi.
Shelley Black z ośrodka Northen Lights Wildlife Wolf Centre w Kanadzie pytana kiedyś, co czyni wilka tak niezwykłym zwierzęciem, odpowiedziała: „Wilki są wyjątkowo towarzyskie i inteligentne. Ich wytrzymałość i zdolność przetrwania nigdy nie przestaje mnie zadziwiać.”
(oto)