sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pokochać książki

Najmłodsi czytelnicy w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko stanowią prawie 20 procent ogółu czytelników. Ciągle zbyt mało. Bibliotekarze zachęcają dzieci i ich rodziców do czytania przynajmniej przez 20 minut dziennie, co pozwala na wypełnienie wszystkich przestrzeni w rozwoju dziecka.

W bibliotece w Szalejowie Górnym bibliotekarka Monika podjęła wspólny trud razem z Przedszkolem Gminnym w Szalejowie Dolnym i zorganizowała aktywne poznawanie biblioteki przez najmłodszych uczniów, aby pokazać, iż książki mają wiele ciekawych tajemnic i mądrości, tak samo jak codzienna zabawa, bieganie, czy oglądanie telewizji. Książka pozwala na samodzielne poznawanie dziecięcego świata bajek i nie tylko.

Czego się spodziewamy po tej wizycie? Liczymy na to, że dzieci będą regularnie odwiedzać biblioteki, a czytanie przejmie odruchowo, nie zastanawiając się nad tym, jaką ma ono wartość. Ważne jest także to, aby nie przymuszać dzieci do czytania, ale w sposób interesujący np. poprzez wykonywanie zakładek do książek w bibliotece zachęcić je do sięgania po książki. Czas spędzony w bibliotece z książką winien kojarzyć się im z przyjemnością, a rok 2014 jest przecież ogłoszony rokiem czytelnika.

Tak więc czytanie bajek dzieciom w Szalejowie Górnym połączone z robieniem zakładek do książek jest jednym z wielu pomysłów zaplanowanych na ten rok w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko. Więcej szczegółów na stronie internetowej www.bibliotekagmina.klodzko.pl na stronie głównej w kalendarzu wydarzeń. (op)