niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Podlaska Oktawa Kultur

Przez pięć dni – od 26 do 30 lipca – centrum Białegostoku żyło festiwalem. Codziennie do późnych godzin wieczornych Rynek Kościuszki rozbrzmiewał piękną muzyką z różnych zakątków globu, a publiczność gromkimi brawami nagradzała kunszt artystów z jedenastu państw świata.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur” organizowany jest od 2008 roku przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Powstał, aby prezentować kulturę Polski i krajów związanych z zamieszkującymi województwo podlaskie mniejszościami, jednak z roku na rok się rozrastał i obecnie występują na nim zespoły z całego świata.

– Zgodnie z ideą festiwalu, co roku przyjeżdżają zespoły z Rosji, Ukrainy czy Białorusi, ale organizatorzy gościli już grupy z tak odległych państw jak Japonia, Stany Zjednoczone, Indie, Nepal czy Ekwador – mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK. – Bardzo cieszy to, że wszystkie są równie gorąco przyjmowane przez mieszkańców naszego regionu. Ten festiwal to prawdziwe święto wielokulturowości.

Podczas tegorocznej Oktawy Kultur wystąpiło 28 zespołów. Prezentowały się na głównej scenie w Białymstoku oraz w 24 miejscowościach województwa podlaskiego. Z racji tego, że była to dziesiąta, jubileuszowa edycja, organizatorzy zaprosili nie tylko nowe grupy, ale też te, które gościły na imprezie w poprzednich latach. Owacje wzbudziły koncerty m.in. zespołu Vołosi, grupy tanecznej Woda na Młyn, Mdzlevari z Gruzji czy ukraińskiego Chóru im. Veryovki.

Oprócz barwnych koncertów, podczas festiwalu odbywały się również imprezy towarzyszące. Obok białostockiej sceny stanęły stoiska z pamiątkami w ramach jarmarku rękodzieła ludowego. Chętni mogli również brać udział w animacjach plastycznych dla dzieci czy warsztatach z etno designu, a w sobotę na głównej scenie zaprezentowano modę inspirowaną folklorem autorstwa białostockiej projektantki Jolanty Nierodzik.

(WOAK)