niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Podglądanie „Śląskiego”

Na modernizowanym Stadionie Śląskim zainstalowano dwie kamery. Przez internet można obserwować zdjęcia z placu budowy.

Na początek kamery będą pokazywać przygotowania do skomplikowanej operacji, zwanej popularnie BIG LIFT, czyli podnoszenia ponad 800-tonowej konstrukcji linowej zadaszenia na koronę stadionu na wysokość około 28 metrów.

W połowie czerwca można było zobaczyć ostatnie przygotowania do montażu układu linowego, łączników pierścienia rozciąganego oraz wyregulowanie układu lin obwodowych i radialnych. Niedługo później cała konstrukcja centymetr po centymetrze będzie wciągana specjalnym systemem podnośników na koronę „Śląskiego”. Ta operacja potrwa około dwa tygodnie.

Konstrukcja linowa zadaszenia składa się z 40 lin promieniowych górnych i 40 lin promieniowych dolnych, 320 lin wieszaków, łączących liny górne i dolne, 40 stalowych łączników i 8 lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany. Całkowita długość lin wynosi około 11 kilometrów. Powierzchnia poliuretanowego pokrycia dachu to blisko 43 tysięcy metrów kwadratowych.

Masa konstrukcji z pokryciem to ponad 830 ton. Podniesienie konstrukcji linowej dachu polegać będzie na jednoczesnym podciągnięciu każdej z 40 lin napinających wiązary radialne za pomocą siłowników, wpięcia do pierścieni ściskanych stadionu na poziomie około 50 m oraz lin nośnych na poziomie 30 m. Dodatkowo na zadaszeniu będzie zamontowany system monitoringu obciążenia konstrukcji. Jest to istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości pracy konstrukcji w trakcie jej eksploatacji, a w szczególności pracy w warunkach ekstremalnych, tj. w okresie zimowym lub przy ponadnormatywnych opadach śniegu i wichurach.

Obraz prezentowany jest na stronie internetowej województwa śląskiego. Kamery udostępniają, co 3 minuty, aktualne zdjęcie z placu budowy. Po zakończeniu BIG LIFTU, ze zgromadzonego materiału złożony zostanie film pokazujący całą operację w przyspieszonym tempie.

(sws)