środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pobiegli dla Afryki

Jesień, jeżeli chodzi o pogodę (przynajmniej kiedy to piszę), nas nie rozpieszcza. Nie znaczy to jednak, że mamy siedzieć w domu. Naprawdę warto wyjść na spacer. Jedna z naszych propozycji to między innymi wyprawa do wrocławskiego zoo.

A w ogrodzie zoologicznym na wrocławskiej Wielkiej Wyspie zawsze jest sporo do obserwowania. Zacznę jednak od wydarzenia, które już za nami, a o którym pisaliśmy w naszym miesięczniku i na naszej stronie internetowej www.gminapolska.com. Jak dowiedzieliśmy się od organizatorów, tegoroczny Wild Run, bieg charytatywny uliczkami zoo, był rekordowy. Zebrano ponad 88 tys. zł, które w całości zostaną przekazane na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt w Afryce. Wild Run odbył się już po raz siódmy. W tym roku wzięło w nim udział 1095 biegaczy.

Wild Run 2023 spotkał się z ogromnym zainteresowaniem

– Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w Wild Run 2023 dla zagrożonych gatunków zwierząt Afryki. Ogromnie cieszymy się z zaangażowania dzieci i młodzieży oraz z niezwykłej wytrwałości zawodników na najdłuższym dystansie – 10 km, tym bardziej, że trasa była kręta, a nawierzchnia nie zawsze równa. Jesteśmy wzruszeni chęcią wsparcia inicjatywy charytatywnej. Zapewniamy, że cały dochód z Wild Run 2023 trafi proporcjonalnie do ośmiu projektów ochroniarskich prowadzonych w Afryce – mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

Przypomnę tylko, że te osiem projektów, o których wspomniała szefowa Fundacji ZOO Wrocław – DODO, to między innymi ochrona oryksów i adaksów, lemurów katta na Madagaskarze, manatów afrykańskich, żółwi w zachodniej Afryce i na Madagaskarze. Wsparcie dotrze też dla saharyjskiej fauny w Tunezji i okapi w Demokratycznej Republice Konga.

Niecodzienną atrakcję, inną niż zwykle, proponuje ogród w ramach wystawy „Garden of Lights. Dzika Afryka”. To atrakcja gównie dla dzieci, ale zapewne spotka się też z zainteresowaniem osób trochę starszych. Tematem ogrodu świateł jest afrykańska fauna i flora. Wystawę tworzą wielkie podobizny zwierząt w postaci lampionów 3D i gigantyczne podświetlone rośliny. Zobaczymy tu słonia afrykańskiego, lemury, lwa, goryla i wielki baobab, ale też mniej znane gatunki, jak żaba pomidorowa czy żuraw koroniasty. Wystawa będzie czynna od 27 października 2023 do 3 marca 2024 po zamknięciu zoo. Będzie otwarta w dni powszednie w godzinach 17-20, a w weekendy i święta 17-21. Szczegóły na stronie internetowej wrocławskiego zoo.

Budynek Afrykarium

Jesień dla wrocławskiego ogrodu to też czas szczególny ze względu na kolejną rocznicę otwarcia Afrykarium. Aż trudno w to uwierzyć, ale budowa największego pawilonu we wrocławskim ogrodzie zoologicznym ruszyła ponad dekadę temu, a uroczyste otwarcie nastąpiło 26 października 2014 roku.

– Wrocławskie zoo w swojej niemal 160-letniej historii nigdy nie zbudowało drugiego tak monumentalnego pawilonu jak Afrykarium. Pomysłodawcą budowy ogromnego oceanarium jest były prezes zoo Radosław Ratajszczak, a projektantem wrocławskie biuro projektowe Fabryka Projektów ArC2 na czele z małżeństwem Mariusza i Doroty Szlachcic. Na zakończonym niedawno florenckim Biennale Internazionale Dell’Arte Contemporanea Dorota Szlachcic otrzymała nagrodę „Leonardo da Vinci” del Presidente za realizacje architektoniczne w Polsce. Chodzi o Afrykarium, ale też o jej późniejszy projekt – gmach Orientarium łódzkiego zoo – mówi Joanna Kasprzak, prezes zarządu ZOO Wrocław.

(mnm)