wtorek, 26 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Po stronie dobra

Od początku istnienia naszego miesięcznika towarzyszymy duchem (a bywało, że i ciałem) misjonarzom ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, które prawie 400 lat temu założył św. Wincenty a Paulo.

Nasze spotkanie z pracą misyjną zawdzięczamy Markowi Maszkowskiemu, księdzu rodem z Niemodlina i Brzegu, który od 1988 roku do nagłej śmierci w roku 2016 pracował na Madagaskarze. To dzięki niemu poznaliśmy trud misyjnej posługi. To on pokazał nam piękny i zapomniany zarazem świat Czerwonej Wyspy. Naocznie zobaczyliśmy, co oznacza nie mieć niczego. Dotknęliśmy miejsc, gdzie bieda jest normą, a niemożność codziennością. A jednocześnie właśnie tam spotkaliśmy ludzi o wielkich sercach, którzy, nie mając nic, gotowi tym się nawet podzielić. Taka mała nielogiczność. Zresztą tak samo uwikłana w absurdalność jak cały Madagaskar – miejsce, które mogłoby być rajem, a jest…
Między innymi misjonarze próbują to zmienić. Już założyciel zgromadzenia św. Wincenty a Paulo u jego podstaw stawiał zasadę „współczującej i czynnej miłości wobec ubogich”. Jej materialnym wymiarem są działania członków zgromadzenia. Powstają ośrodki zdrowia, internaty, szkoły… W tamtym świecie nie jest to łatwe. Potrzebna jest wiara, wytrwałość, misyjny zapał. Niewiele osób potrafi unieść taki ciężar. Tym bardziej, że warunki bytowe na tej odległej wyspie u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki są bardzo trudne.
My tutaj możemy jednak wesprzeć polskich misjonarzy i ich dzieło choćby drobną wpłatą na konto zgromadzenia. Ręczę, że te pieniądze na pewno zostaną mądrze wykorzystane. Działalność misjonarzy na Madagaskarze możliwa jest jedynie dzięki ofiarności innych.
Tomasz Miarecki

Darowiznę finansową na rzecz misji można przekazać na konto bankowe:
Bank Pekao S.A.
nr rachunku: 31 1240 4533 1111 0000 5433 2487
Sekretariat Misyjny Zgromadzenia Księży Misjonarzy
ul. Stradomska 4, 31-058 Kraków
W tytule przelewu proszę wpisać:
„Na wsparcie misji na Madagaskarze”.