sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Po raz trzeci – najlepsi !!!

Rozmowa ze starostą Powiatu Wrocławskiego ROMANEM POTOCKIM

Spotykamy się 29 kwietnia – do połowy roku został już tylko jeden krok…

– …a za nami trudny okres. Początek roku 2022 to w zasadzie końcówka pandemii i osobiście liczyłem na to, że od 1 marca zaczniemy wreszcie normalnie pracować. Jednak 24 lutego wybuchła wojna w Ukrainie, co wpłynęło na funkcjonowanie polskich samorządów i jest tak bardzo daleko od powszechnie przyjętej normalności…

W jakim sensie?

– W dużej mierze musieliśmy się skupić na pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, a nie jest to przecież zadanie własne samorządu. Na terenie Powiatu Wrocławskiego przebywa ok. 8 tys. uchodźców, z czego większa część jest zakwaterowana u osób prywatnych. Jako powiat dysponujemy ponad trzema tysiącami miejsc, z czego dzisiaj zajętych jest mniej więcej 1800. Połowa uchodźców to kobiety, a druga połowa – dzieci. Warto podkreślić, że ta oferowana im pomoc niesie ze sobą określone reperkusje logistyczno-finansowe. Z tego powodu Powiat Wrocławski podpisał umowy z trzema hotelami – Sobotel i Miś w Sobótce oraz Zieloną Oazą w Proszkowicach w gminie Mietków i tam właśnie zakwaterowani są uchodźcy wojenni z Ukrainy. Ponadto – aby wspomóc ukraińskich uchodźców – zorganizowaliśmy na początku majowego weekendu duży piknik. Powiat Wrocławski zakupił wszystkie potrzebne artykuły żywnościowe potrzebne do przygotowania ukraińskich potraw, które będą tam sprzedawane, a dochód z pikniku przekażemy Ukrainkom, które znalazły u nas schronienie. Jest coraz cieplej i wskazane jest m.in. zaopatrzenie uchodźców w letnią odzież.

Z drugiej jednak strony Powiat Wrocławski zobligowany jest do realizacji zaplanowanych inwestycji…

– …dlatego chciałbym uspokoić mieszkańców naszego powiatu, że wszelkie zaplanowane przedsięwzięcia, w tym rozbudowa siedziby starostwa oraz imprezy kulturalno-rekreacyjne, używając kolokwializmu idą zgodnie z planem. Warto też podkreślić, że w tegorocznym budżecie założyliśmy, iż na zadania drogowe przeznaczymy 31 mln zł, lecz w marcu na nadzwyczajnej sesji zwiększyliśmy nakłady na infrastrukturę drogową o 23 mln zł.

Z czym jest to związane?

– Częściowo związane jest to ze wzrostem cen materiałów budowlanych. Jednak zwiększenie nakładów możliwe było dzięki korzystnej sprzedaży naszych gruntów w Małuszowie. Na teren powiatu wrocławskiego przychodzi kolejny duży inwestor – firma Panattoni, dzięki czemu Powiat Wrocławski pozyskał spore środki finansowe, które przeznaczymy na nasze drogi a także na zadania kulturalno-sportowo-rekreacyjne.

Od 11 do 12 kwietnia w Mikołajkach odbył się kolejny już, VII Europejski Kongres Samorządów…

– …który był dla Powiatu Wrocławskiego niezmiernie satysfakcjonujący, bowiem po raz trzeci z kolei [z rzędu] zostaliśmy okrzyknięci najlepiej zarządzanym powiatem w Polsce.

Czyli strzeliliście hat tricka…

– …i bardzo nas cieszy to prestiżowe wyróżnienie, a statuetkę najlepszego powiatu odebrałem z rąk wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego.

Rozmawiał Sławomir Grymin (TS)