czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Piwonie i nie tylko

Tegoroczna wiosna, niezwykle ciepła, przyspieszyła kwitnienie niemal wszystkich roślin. Po oszałamiającej, bo równoczesnej pełni rozkwitu wielu tysięcy różaneczników i azalii nadszedł czas piwonii.

W niedzielę 10 czerwca odbędzie się III Wystawa i Kiermasz Piwonii. W programie jest zarówno spacer z przewodnikiem pod hasłem „Niezwykłe dzieje piwonii”, jak i wykład o sposobach zwalczania szkodników tej rośliny, oraz inne atrakcje. Zaplanowano pokaz ceremoniału picia herbaty i koncert z cyklu „Muzyka w Ogrodzie” – zatytułowany „Klub Hawany”. Rodowici Kubańczycy wykonają najbardziej znane standardy Ameryki Środkowej oraz Południowej, m.in.: znane bossa novy, mambo i salsy.

Międzynarodowy Festiwal Bonsai, pod hasłem „20 lat bonsai w Polsce”, przybliży nam świat Dalekiego Wschodu. W ramach tego festiwalu odbędą się wystawy drzewek bonsai oraz fotografii pod hasłem „Magia ogrodów orientalnych”. Niezwykłym wydarzeniem w Polsce będą pokazy formowania roślin, różnych szkół, w wykonaniu 10 azjatyckich mistrzów. Na koniec zaplanowano pokaz japońskiej sztuki walki kendo i tradycyjnie na zakończenie weekendu koncert z cyklu „Muzyka w ogrodzie” – tym razem wystąpi zespół śpiewaczy Czerwona Jarzębina z Bielawy.

Czerwiec to czas dojrzewania czereśni. Będzie można skosztować owoców z 600 dawnych odmian czereśni, z których niegdyś słynął Dolny Śląsk. W Arboretum, parku o powierzchni ponad 62 hektarów, o tej porze roku na wielu rabatach królują róże zachwycając różnorodnością, zarówno historyczne odmiany, jak i współczesne róże pnące, okrywowe, miniaturowe i nostalgiczne. Jest to także czas kwitnienia oryginalnych kalmii wielkolistnych, wspaniale pachnących jaśminowców, dereni ozdobnych, kielichowców, krzewuszek, żylistków i wielu krzewów rzadko uprawianych w naszym kraju. Ze względu na upalną wiosnę kwitnie już obficie także wiele letnich bylin, m.in.: kosaćce, kocimiętki, szałwie, lawendy, przywrotniki.

Do dyspozycji Gości jest mała gastronomia, plac zabaw dla dzieci, wiele urokliwych miejsc do piknikowania i ogromny parking. Kasy Arboretum są czynne od 9.00–18.00 codziennie, także w święta.

_______________________

W niedzielę 3. czerwca w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach odbędzie się XVII Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych im. Księdza Jana Dzierżonia. Organizatorzy wytypowali do udziału w imprezie 25 spośród 50 zgłoszonych zespołów. Początek imprezy o godzinie 10. Na terenie Arboretum teraz właśnie jest pełnia kwitnienia piwonii. Ponieważ mamy upalną wiosnę, już obficie kwitnie także wiele letnich bylin, m.in.: kosaćce, kocimiętki, szałwie, lawendy, przywrotniki. Ten wielki, 62 hektarowy park wygląda więc bardzo barwnie i efektownie.