środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Piwonia – wielka prezentacja

W kalendarzu kwitnienia pojawia się teraz kolejna piękność wśród kwiatów – piwonia. Jej właśnie poświęcone będą wydarzenia w niedzielę 11 czerwca w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach.

O godzinie 11 w wojsławickim Arboretum rozpocznie się spotkanie z Jerzym Jurczyńskim, który opowie o niezwykłej historii piwonii – ukochanej rośliny chińskich cesarzy, którą do Europy wprowadziła Józefina, żona Napoleona. W południe zostanie otwarta wystawa piwonii, na której będzie można zobaczyć kompozycje z ponad 60 odmian o kwiatach pojedynczych, anemonowych i pełnych. Wystawie towarzyszyć będzie kiermasz tych roślin od godz. 9 do 17. Zapraszamy również na terenowy wykład oraz prezentację wojsławickiej kolekcji piwonii, która obecnie obejmuje blisko 200 gatunków i odmian.

W południe będzie otwarta również wystawa malarstwa przyrodniczego Zofii Dubiel, a o godzinie 13. znany dziennikarz ogrodniczy Witold Czuksanow zaprosi na zabawę „Polska w kwiatach”, promującą miłość do roślin i ich poszanowanie. Odbędzie się również jubileuszowy XXV Turniej Szachów Błyskawicznych „O złotą azalię”. Dzień zakończy koncert z cyklu „Muzyka w ogrodzie”. Tym razem będzie okazja do wysłuchania najpiękniejszych arii i pieśni Bizeta, Pucciniego, Karłowicza i Schuberta w wykonaniu Aleksandry Dyrnej – mezzosopranu i akompaniamencie Mateusza Kwapienia przy fortepianie.