wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Piława Górna: Rekordowo pod wieloma względami

Rozmowa z burmistrzem Piławy Górnej ZUZANNĄ BIELAWSKĄ

Proponuję porozmawiać o przyszłości, czyli o tym, co będzie się niebawem działo w Piławie Górnej przede wszystkim pod względem inwestycyjno-infrastrukturalnym.

Rok obecny będzie w naszej gminie obfitował zarówno w wydarzenia natury społecznej, jak i niemniej istotne przedsięwzięcia inwestycyjne. W grudniu wyglądało, że zmierzymy się w tym roku z piętnastoma zadaniami, ale ostatnio liczba inwestycji urosła do dwudziestu i przeznaczymy na nie ponad 10 mln zł. Warto także podkreślić, że w historii gminy Piława Górna jeszcze nie mieliśmy tak wysokiego budżetu na zadania majątkowe, przy tegorocznych dochodach na poziomie prawie 25 mln zł.

Tylko się z tego cieszyć

– …i oczywiście, że się cieszę, ale dodam jeszcze, że sukcesem naszego samorządu jest także to, że prawie na każde zadanie pozyskaliśmy zewnętrzne dofinansowanie.

Warto przecież inwestować, gdy czas po temu, gdy można pozyskać środki finansowe z nowego unijnego programowania.

Choć czasami ludzie mówią, że najwięcej dzieje się przed wyborami samorządowymi, to nie jest to zgodne z prawdą, bowiem wnioski o dofinansowanie zadań składaliśmy nawet przed dwoma laty i na rozstrzygnięcie konkursów trzeba czasami czekać bardzo długo. Wszystko idzie do przodu, a ja i tak się martwię

Ale czym?

Najpierw się martwię, czy dostaniemy dofinansowanie, a jak dostaniemy, to martwię się przetargami, czy znajdziemy wykonawców i cenami, a później się zamartwiam, czy sfinalizujemy zadania do końca roku. Ale cóż, samorządowcy muszą być zawsze silni, zwarci i gotowi, i ja też staram się nie poddawać.

Jakie będą wasze tegoroczne priorytety?

Gdy zostałam burmistrzem w roku 2006, to już od samego początku wyznaczyłam sobie dwa sztandarowe zadania – budowę hali sportowej i remont budynku przy pl. Piastów Śląskich 4. Dzisiaj szczerze się cieszę, bowiem budowa hali zakończona zostanie w czerwcu, a uroczyste otwarcie nastąpi we wrześniu. Do tego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego otrzymaliśmy dofinansowanie remontu budynku przy pl. Piastów Śląskich 4. Ponadto w tym roku zajmiemy się również wieloma inwestycjami drogowymi, budową kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Piławie Górnej, budową dwóch placów zabaw i modernizacją mieszkaniowego zasobu komunalnego.

A jak wyglądać będzie pani przyszłość w samorządzie?

Będę ponownie ubiegać się o stanowisko burmistrza w Piławie Górnej. Mam jeszcze jedno marzenie, którego dzisiaj nie mogę na razie zdradzić, ale na pewno je zrealizuję, jeśli pomogą mi w tym mieszkańcy.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Kalendarium najważniejszych imprez w Piławie Górnej

Kwiecień – listopad – miejskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości – (10 listopada) uroczysty finał, (11 listopada) uroczysta msza w parafii pw. św. Marcina i wieczór patriotyczny w „Zamczysku”.

Maj – (26 maja) podpisanie trójstronnego porozumienia o współpracy partnerskiej Piława Górna – Airaines (Francja) – Kriftel (Niemcy).

Czerwiec – (15 czerwca) obchody 275-lecia powstania osady braci morawskich, (16, 17 czerwca) XIII Dni Piławy Górnej, (23 czerwca) Dzień Otwarty Kopalni Piława Górna.

Wrzesień – (27 września) uroczyste otwarcie hali sportowej.