sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Piława Górna: Małymi krokami i małą łyżeczką

Niełatwo zarządzać gminą o kilkunastomilionowym budżecie, gdzie każdej złotówce trzeba się dobrze przed wydaniem przyjrzeć, gdzie nie ma możliwości korzystania z dużych projektów i do której nie lgną wielcy inwestorzy. Ale takich gmin jak dolnośląska Piława Górna jest w Polsce całkiem sporo i działają w nich samorządy wcale nie gorsze niż te w najbogatszych gminach, których położenie przy wielkich szlakach komunikacyjnych lub bogactwa naturalne znacznie pomogły im w rozwoju.

W Piławie Górnej samorządowcy nie lubią narzekać, mocno chodzą po ziemi i doskonale wiedzą, na co ich stać, co można zrealizować, w jakim czasie i za jakie pieniądze. Większe projekty wykonywane są jedynie przy zewnętrznych dofinansowaniach – i to są piławskie realia.

– Rok ubiegły oceniam jako dla nas dobry. To był rok, w którym zrealizowaliśmy inwestycje za ponad 4 mln zł i między innymi przenieśliśmy się do nowego budynku urzędu – mówi burmistrz Zuzanna Bielawska. – Jak corocznie, łatwo nie było, lecz zrealizowaliśmy to, co zaplanowaliśmy w ramach naszego skromnego budżetu.

Przy budżecie niewiele ponad 17 mln zł samorząd Piławy Górnej musi działać rozumnie i strategicznie i poza bieżącymi wydatkami wybierać tylko niektóre inwestycje do realizacji.

– Oczywiście nie będziemy składać wniosków do wszystkich konkursów i dzięki środkom zewnętrznym chcemy wykonać dwa nowe zadania – kontynuuje burmistrz Bielawska. – Dzięki pieniądzom z Totalizatora Sportowego chcemy wybudować pełnowymiarową halę sportową przy szkole podstawowej w Piławie Górnej. Taki wniosek złożyliśmy i to będzie nasz trzyletni priorytet, a jeśli uda nam się pozyskać unijne granty, to zrewitalizujemy wpisany do rejestru zabytków budynek przy pl. Piastów Śląskich. Robimy dokumentację, opracowujemy program rewitalizacji tego obiektu i jak dostaniemy środki finansowe na te dwa zadania, to będziemy bardzo szczęśliwi. Natomiast w tym roku zajmiemy się przede wszystkim remontami naszych dróg i chodników, bowiem tego oczekują od nas mieszkańcy, a wewnętrzne drogi osiedlowe staramy się już robić z kostki brukowej. Poza tym będziemy modernizować i remontować mieszkania zasobu komunalnego i w tym roku planujemy wyremontować dwa gminne budynki wraz z dachami i elewacjami, a ponadto chcemy złożyć wniosek na budowę obiektu lekkoatletycznego przy kompleksie „orlik”. Chcę podkreślić, że konsekwentnie od paru lat powiększamy naszą bazę sportowo-rekreacyjną. Najpierw wybudowaliśmy „orlika”, przed dwoma laty zrobiliśmy siłownię zewnętrzną, sky park, a teraz chcemy wybudować wielofunkcyjne boisko ze sztuczną bieżnią. Zatem działamy jak w domu – krok po kroku i małą łyżeczką.

S.G.

 

Najważniejsze wydarzenia i jubileusze w Piławie Górnej w roku 2016

 W maju 70-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Piławie Górnej.  W czerwcu Dni Piławy Górnej (18-19 czerwca), 70-lecie Klubu Sportowego „Piławianka”, 25-lecie przedszkola w Piławie Górnej.  We wrześniu 70-lecie biblioteki w Piławie Górnej, 40-lecie Miejskiego Ośrodka Kultury w Piławie Górnej, 40-lecie zespołu „Górzanie” i 35-lecie zespołu „Siwy Włos”.