wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Piława Górna: Dobra robota wsparta optymizmem

Tak jak to się dzieje w innych polskich gminach, pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na pracę samorządu dolnośląskiej Piławy Górnej, lecz choć z niektórych zaplanowanych przedsięwzięć trzeba było zrezygnować, to i tak na inwestycje wydano całkiem sporo.

Dzięki władzom gminy i radnym, którzy wykazali się rozsądkiem i spokojną pracą, samorządowi Piławy Górnej udało się całkiem nieźle zrealizować tegoroczny budżet, choć z powodu epidemii niektóre inwestycje zostały opóźnione, a z niektórych zrezygnowano.

– Niestety, z powodu śmierci projektanta byliśmy zmuszeni przesunąć na następny rok budowę żłobka miejskiego, który w tym roku miał być naszą sztandarową inwestycją – mówi burmistrz Krzysztof Chudyk. – Ale nawet przy takich tragediach i, moim zdaniem, trudnego czasu, drugi, mijający już rok obecnego samorządu w Piławie Górnej, mimo wszystko spełnił oczekiwania wyborców. A przecież nasza praca nie była tak efektywna jak w normalnych warunkach, wiele osób zachorowało, dzieci nie chodziły do szkoły i trzeba było zawieszać pracę przedszkola. Ponadto odwołanych zostało wiele imprez kulturalnych i sportowych – w tym nie odbyły się Dni Piławy Górnej. Ale na osłodę po raz pierwszy udało nam się zorganizować imponującą imprezę biegową – bieg miejski na 11 km, który swą nazwą Piławska Skała nawiązuje do tradycji kamieniarskich naszego miasta.

Nic też dziwnego, że – z powodu obiektywnych trudności – w roku 2020 rozmiary inwestycji w Piławie Górnej będą mniejsze od planowanych, ale i tak nakłady inwestycyjne wyniosą prawie 3 mln zł, co przy 29-milionowym budżecie nie jest wcale najgorzej. Warto też podkreślić, iż zrealizowano wiele istotnych zadań, w tym m.in.: nowy dach na remizie strażackiej, drugi etap remontu instalacji elektrycznej przedszkola, zakończono rozbudowę cmentarza komunalnego, budowę nowej sieci kanalizacji deszczowej na osiedlu mieszkaniowym i budowę wodociągu do planowanego żłobka.

– Postanowiliśmy także w tym roku położyć duży nacisk na stworzenie nowych dokumentacji projektowych dotyczących inwestycji, które zamierzamy realizować w następnych latach – wyjaśnia burmistrz Krzysztof Chudyk – w tym wykonanie 700 m chodnika drogowego, uzbrojenie w wodociąg, kanalizację sanitarną i deszczową dwóch hektarów terenów pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne i jednorodzinne, zaprojektowanie energooszczędnego oświetlenia ulicznego na terenie całego miasta oraz modernizację stadionu miejskiego. Chcę także podkreślić, iż mimo niepewności związanej z epidemią, na rok 2021 patrzymy z optymizmem, czego swoistym przykładem jest planowanie zwiększenia naszych nakładów inwestycyjnych do ponad 8,5 mln zł. Oczywiście priorytetową inwestycją będzie budowa żłobka miejskiego, ale przed nami także kilka innych ważnych zadań infrastrukturalnych, w tym drogowych, które zamierzamy zrealizować dzięki własnym funduszom budżetowym, ale również dotacjom rządowym m.in. z Funduszu Inwestycji Samorządowych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

HS

Wesołych, zdrowych, pogodnych, radosnych, rodzinnych

Świąt Bożego Narodzenia

i dobrego, pełnego szczęścia i sukcesów Nowego Roku 2021

Mieszkańcom Piławy Górnej i Czytelnikom „Gminy Polskiej”

życzą

burmistrz Krzysztof Chudyk

i przewodniczący Rady Miejskiej

Dariusz Oktawian Madejski