czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Piława Górna: Corocznie coś dobrego

Rozmowa z Zuzanną Bielawską, burmistrzem Piławy Górnej

Dopiero dzisiaj mogę pogratulować pani wygrania wyborów na burmistrza Piławy Górnej, w drugiej turze – i było to zwycięstwo po trudnej walce…

– …i po raz trzeci z tym samym rywalem, Ryszardem Lewickim.

Wybory to już historia. Teraz jest czas pracy.

– Ciężkiej pracy, do tego w tym roku czekają nas wybory prezydenckie i parlamentarne, które zaangażują urząd. Od marca zmieniły się przepisy, wszedł program „Źródło”, ale nie działa sprawnie i to też jest problem.

Czy dobrze się pani współpracuje z nową radą?

– Do rady weszło 60 procent nowych, młodych ludzi – i to bardzo fajnie! Często powtarzam, że każdy mieszkaniec gminy powinien być członkiem rady, zobaczyć, na czym polega praca urzędu, jak dzielimy finanse publiczne i na co wydawane są pieniądze. Na razie współpraca z radnymi układa się bardzo dobrze.

A jaki jest tegoroczny budżet Piławy?

– To budżet realny. W powiecie dzierżoniowskim jesteśmy gminą najmniej zadłużoną, ale nasz budżet determinuje kopalnia Dolnośląskie Surowce Skalne, która jest w upadłości likwidacyjnej. Podatki z tej firmy wpływają albo nie wpływają, co ma ogromne znaczenie dla budżetu. Do końca czerwca ogłoszony jest przetarg nieograniczony na sprzedaż kopalni i mam nadzieję, że od lipca będzie już nowy właściciel i będą do nas wpływać stałe podatki.

Ile pieniędzy przeznaczycie na inwestycje?

– Corocznie robimy coś dobrego… Więc i w tym roku będziemy inwestować, i tak jak w roku 2014, w tym roku na zadania inwestycyjne przeznaczymy cztery miliony złotych.

Jakie zatem będą priorytety?

– Najważniejszą inwestycją będzie budowa kanalizacji sanitarnej. Jesteśmy po przetargu, niebawem podpiszemy umowę i mam nadzieję, że ta inwestycja zostanie bez problemów zakończona do końca roku. Drugą ważną inwestycją jest przebudowa nawierzchni drogi gminnej w ramach „schetynówek”, na razie dostaliśmy na nią tylko częściowe dofinansowanie, ale jesteśmy pierwsi na liście rezerwowej. Będziemy też remontować drogi i chodniki, na co już w 2014 r. dostaliśmy środki popowodziowe. Największą inwestycją, którą kończymy po pięciu latach, jest adaptacja budynku na urząd miasta przy ul. Piastowskiej 69.

Czy przygotowujecie się do nowych unijnych naborów?

– Od dwóch lat wraz z innymi miastami powiatu dzierżoniowskiego mamy podpisane porozumienie Partnerstwo Jednostek Samorządu Terytorialnego Powiatu Dzierżoniowskiego i już wcześniej zgłosiliśmy zadania, na które chcemy otrzymać dofinansowania. Trochę się tego wszystkiego boję, bowiem słyszałam, że pojedyncze gminy nie będą mogły składać wniosków, że tylko grupy na przykład miast będą mogły to robić i będą to zadania bardzo kosztochłonne. Nie wiem, czy będzie nas na to stać – stąd moje obawy.

A przed wami Dni Piławy…

– …więc zapraszam wszystkich na świetną czerwcową zabawę do Piławy Górnej!

Rozmawiał Sławomir Grymin


 

Rada Miejska w Piławie Górnej

Dariusz Madejski (przewodniczący), Bogusława Barwacz (wiceprzewodnicząca), Krzysztof Bielawski, Aneta Burek-Uchman, Teresa Budzyk, Agnieszka Ceglarz, Marcin Chrobak, Tadeusz Chrzanowski, Bożena Dziendziel, Arnold Kordasiewicz, Jarosław Łoin, Tomasz Piech, Halina Przepiórka, Barbara Świetlik, Małgorzata Wiącek


 


 

13 i 14 czerwca

na stadionie KS Piławianka

W sobotę – gwiazda wieczoru, zespół Masters, wcześniej spotkanie z rasowymi rock&rollowcami z grupy Sold My Soul. Niedzielne popołudnie uświetni zespół Kobranocka, jako support zagrają Twistersi, zobaczymy występy dzieci i młodzieży oraz zwycięzców tegorocznego VI Konkursu „Pokaż Talent”.