wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Piknik Szlachecki i „Saga Wrocławska”

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 odbędą się 13 września w godz. 10 do 18 na terenie Centrum Kultury ,,Zamek” we Wrocławiu, przy pl. Świętojańskim.

 

Współorganizatorem niedzielnego spotkania jest między innymi Związek Szlachty Polskiej. Przedstawiciele ZSzP obiecują, że impreza będzie niesamowitą podróżą w czasie. Tegoroczne hasło obchodów EDD kieruje nas bowiem ku utraconemu dziedzictwu, którego wyjątkowym przykładem jest kultura szlachecka, stanowiąca o wyglądzie Rzeczpospolitej w dawnych wiekach, a dzisiaj praktycznie nieobecna.

 Odwiedzając w tym dniu leśnicki Zamek będą mieli okazję uczestniczyć między innymi w warsztatach i pokazach walki bronią dawną przygotowane przez drużynę Rycerzy Syrokomli i Szkołę Szabli Węgiersko-Polskiej, odwiedzić obozowisko rycerskie,  spróbować swych sił w dawnych tańcach czy posłuchać wykładów dotyczących życia polskiej szlachty. Dociekliwi będą mogli poradzić się eksperta i sprawdzić pochodzenie swojego własnego nazwiska przy  stoisku Związku Szlachty Polskiej.

Tegorocznym hasłem Europejskich Dni Dziedzictwa jest „utracone dziedzictwo”. Wyjątkowym przykładem takiego dziedzictwa jest kultura szlachecka, stanowiąca o wyglądzie Rzeczpospolitej w dawnych wiekach, a dzisiaj praktycznie nieobecna. Dzięki piknikowi szlacheckiemu organizatorzy (Centrum Kultury Zamek i Związek Szlachty Polskiej) chcą zaprosić na podróż w czasie do epoki złotych wieków Rzeczpospolitej.

Dodatkową atrakcją będzie dzień otwarty, w czasie którego będzie można zwiedzić leśnicki Zamek oraz zapoznać się z działalnością Centrum Kultury Zamek.

Podczas EDD będzie także okazja do kupienia książki Anny Fastnacht – Stupnickiej „Saga wrocławska”, o którą w księgarniach nie jest zbyt łatwo – www.sagawroclawska.pl Książka ukazała się m.in. pod patronatem honorowym Związku Szlachty Polskiej, Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego. Medialny patronat objęła TVP Historia, Radio Wrocław oraz miesięcznik „Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy”.