środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pierniki i zydle w salach wystawowych

Kilka świątecznych atrakcji. Niezapomniane spacery wśród wyjątkowych dzieł sztuki. Skarb, który cały czas zapiera oglądającym dech w piersiach. Pożegnanie z niezwykłym poddaszem. Krótka historia mebli do siedzenia… To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez wrocławskich muzealników.

 

Już niedługo święta Bożego Narodzenia. Potem pożegnanie starego i powitanie nowego roku. Elementów związanych z tym czasem nie może oczywiście zabraknąć we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Ta niezwykła placówka, mieszcząca się przy ulicy Traugutta 111/113, w budynku dawnego letniego Pałacu Biskupów Wrocławskich, przygotowała dwie czasowe wystawy, które na pewno spotkają się ze sporym zainteresowaniem. Od 12 grudnia obejrzeć będzie można „smakowitą” ekspozycję pt. „Pierniki. Podróż do krainy zmysłów…”. Już sam tytuł mówi wszystko. Wspomnę jedynie, że nazwa „piernik” wywodzi się od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny. Natomiast pierwszy cech piernikarzy w Polsce powstał w Krakowie. Nie znaczy to jednak wcale, że tylko w cieniu wawelskiego zamku potrafią piec smakowite korzenne słodkości. Zresztą najlepiej przyjść na wystawę i przekonać się osobiście.

Także w Muzeum Etnograficznym od 17 grudnia oglądać będzie można wystawę pn. „Najpiękniejsza Szopka Betlejemska”. Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania w zależności od regionu świata, z którego pochodzą, np. szopka neapolitańska od 8 grudnia, a szopka krakowska – od pierwszego czwartku grudnia. W każdym razie na wrocławskiej wystawie obejrzeć będzie można przeróżne cacka upamiętniające Cudowne Narodziny.

Natomiast Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na pożegnanie wystawy „Polska sztuka współczesna” pokazywanej na poddaszu głównego gmachu muzeum przy placu Powstańców Warszawy. Oglądać ją można do końca tego roku. Od początku roku 2016 rozpocznie się jej demontaż i przenoszenie pokazywanych tam dzieł sztuki do Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie w czerwcu 2016 r. otwarte zostanie Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Z okazji „przeprowadzki” przygotowano szereg imprez i atrakcji dla zwiedzających (wykłady, spotkania ze znanymi wrocławianami, zajęcia dla dzieci, Dni Wolnej Sztuki, konkurs na muzealnym profilu na Instagramie). Żeby niczego nie przegapić, warto śledzić stronę internetową Muzeum Narodowego lub naszego miesięcznika. Tam zawsze dużo ciekawych informacji, w tym zapowiedzi zaplanowanych ekstrawydarzeń.

W Muzeum Narodowym do końca lutego czynna jest także wystawa „Krzesła, zydle, fotele. Krótka historia mebli do siedzenia”.

– Sprzęty do siedzenia mają wybitnie służebny charakter, ale w przeszłości niepozbawione były też prestiżowych wyróżników i funkcji symbolicznej – wyjaśnia Małgorzata Korżel-Kraśna, kurator wystawy. – Najprostszym meblem był stołek, który następnie ewoluował w krzesło (przez dodanie oparcia) i w fotel (gdy do krzesła dodano podłokietniki). Siedziska dawniej pełniły funkcje polityczne, np. w Egipcie dostępne były tylko dla rodziny faraona; podobnie na dworze Ludwika XIV, gdzie jedynie wybrani przez króla mieli prawo zasiadać na taboretach. Najbardziej prestiżowy stał się fotel z wysokim oparciem zwany tronem, używany przez władców świeckich i kościelnych, który do dziś jest atrybutem władzy.

Do 3 stycznia 2016 w Muzeum Narodowym pokazywany będzie także skarb średzki. Przypomnijmy, że to jeden z najcenniejszych skarbów odnalezionych w Europie w XX wieku. W maju 1988 r., na podmiejskim wysypisku w Środzie Śląskiej, odnaleziono złote przedmioty, które trafiły tam razem z ziemią i gruzem z prac rozbiórkowych na terenie Starego Miasta. W wyniku przeprowadzonej akcji odzyskano złote i srebrne przedmioty, które po scaleniu stworzyły unikatowej wartości zespół średniowiecznych klejnotów i monet.

Tomasz Miarecki

 

www.mnwr.art.pl

www.muzeumetnograficzne.pl


 

Od 1 grudnia Muzeum Narodowe czynne jest również we wtorki