wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pieńsk: Wykorzystać szanse

Choć do końca roku jeszcze całkiem sporo czasu, to już teraz na początku października można śmiało stwierdzić, że dla samorządu Pieńska był to okres nie tylko wytężonej pracy, ale także czas skutecznego pozyskiwania finansowych środków zewnętrznych, planowej realizacji założonych w tegorocznym budżecie inwestycji oraz dobrej współpracy władz gminy z radnymi.

– Rzeczywiście, jestem zadowolony z roku 2017, także z tego powodu, iż pozyskaliśmy niemało finansowych środków unijnych, m.in. na termomodernizację, kanalizację, rewitalizację parku przy ul. Bolesławieckiej w Pieńsku i modernizację placu zabaw – wylicza burmistrz Jan Magda. – Ponadto, także dzięki zewnętrznym grantom, na pl. Wolności dokończymy alejki, dojścia do fontanny, zamontujemy napowietrzne siłownie i cztery leżaki. Zatem pod względem pozyskiwania unijnych pieniędzy ten rok był naprawdę dobry.

W tegorocznym budżecie Pieńska znalazły się również środki finansowe na inwestycje drogowe oraz na oświetlenie uliczne. – A nasz budżet tak naprawdę powiększy się wtedy, gdy zainwestujemy własne pieniądze i weźmiemy kredyty na około 6 mln zł – wyjaśnia burmistrz Magda.

Zaciągnięcie kredytu przez gminę Pieńsk wydaje się decyzją ze wszech stron zrozumiałą, bowiem właśnie teraz nastał dobry czas do realizowania zadań infrastrukturalnych przy współfinansowaniu z unijnych grantów z programowania 2014–2020. Dzisiaj można coś dobrego dla gminy zrobić, korzystając z dobrodziejstwa zewnętrznych dotacji i tych szans zmarnować nie można. Już jutro może być za późno. – Za chwilę tych unijnych środków finansowych może już nie być, dlatego to unijne rozdanie chcemy wykorzystać maksymalnie – wyjaśnia burmistrz Jan Magda. – Maksymalnie, co nie oznacza, że bezmyślnie i na pewno nie będziemy zaciągać jakichś nierozsądnych kredytów w parabankach. Tego nasz samorząd nie robi i na pewno robić nie będzie. Działamy racjonalnie, z głową, tak jak nam pozwalają możliwości ekonomiczne naszej gminy. Z drugiej strony przecież nie otrzymamy kredytu, jeśli nie będziemy wypłacalni. A zdolność kredytową mamy.

Dużo dobrego działo się w tym roku w gminie Pieńsk także w sprawach pozainwestycyjnych. Sołectwo Bielawa Dolna odniosło duży sukces, zajmując piątą lokatę w konkursie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na najpiękniejszą dolnośląską wieś. Bielawa Dolna była także miejscem ćwiczeń pokazowych OSP „Pożar lasu”, w których wzięły udział zaprzyjaźnione jednostki OSP z gminy Pieńsk oraz gminy Hermanice w Czechach. Ćwiczenia odbywały się w ramach projektu „Nysa, Witka, Miedzianka, rzeki, które nas łączą”, a projekt ten współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

S.G.