wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pieńsk: Wszystko zgodnie z planem

Miejscowy samorząd rzucił się na głęboką wodę, realizowanych jest wiele zadań – oczywiście także strukturalnych – na które pozyskiwane są zewnętrzne środki finansowe, przede wszystkim z unijnych naborów związanych z nowym brukselskim programowaniem. Inna sprawa – pieńskim samorządowcom pracuje się tak efektywnie, ponieważ w Pieńsku panuje zgoda, której najlepszym dowodem jest jednomyślne poparcie i uzyskanie absolutorium przez burmistrza Jana Magdę.

Radni w Pieńsku dobrze ocenili wykonanie budżetu za rok 2016 i zagłosowali za udzieleniem absolutorium burmistrzowi Janowi Magdzie, a biorąc rzecz marynistycznie i po wojskowemu, to okręt z napisem „Pieńsk” płynie w dobrym kierunku i pełną parą do upragnionego portu, zgrabnie omijając rafy i sztormy.

– Tak to chyba u nas ostatnio się dzieje – uśmiecha się burmistrz Magda. – W tym roku nie mamy żadnych większych trudności, wszystko idzie zgodnie planem, m.in. remontujemy w Pieńsku ośrodek zdrowia, przy ul. Bolesławieckiej rewitalizujemy park, na co otrzymaliśmy dofinansowanie. Będą tam: miniskatepark, napowietrzne siłownie, ławeczki, oświetlenie, oczko wodne i mała muszla koncertowa. Dostaliśmy też dofinansowanie do budowy kanalizacji i szykujemy drugi przetarg na wyłonienie wykonawcy. W tym pierwszym przetargu była tylko jedna oferta i go unieważniliśmy.

Dobrze układa się też współpraca Pieńska z partnerskimi zagranicznymi gminami.

– Złożyliśmy wniosek do programu Interreg Republika Czeska – Polska o dofinansowanie naszego projektu, w ramach którego zakupilibyśmy dla OSP w Pieńsku lekki samochód bojowy, a dla OSP w Dłużynie Dolnej średni samochód bojowy – wylicza burmistrz. – Teraz czekamy na rozstrzygniecie tego projektu. Poza tym z czeską gminą Hermanice realizujemy półroczny projekt, w ramach którego w kwietniu w Czechach zostały zorganizowane specjalistyczne ćwiczenia strażackie, a 17 września odbędą się podobne ćwiczenia po stronie polskiej, w Bielawie Dolnej i będzie to gaszenie pożaru lasu przez m.in. cztery jednostki pożarnicze z Czech. Jesteśmy także partnerem wspólnego projektu złożonego do Euroregionu Nysa z programu Interreg Polska – Saksonia, gdzie wiodącym partnerem jest niemiecka gmina Rietschen. W ramach tego projektu odbędą się różne spotkania, a projekt zaangażuje głównie młodzież szkolną, przyjedzie do nas wycieczka uczniów z Rietschen i zorganizujemy wspólne zawody sportowe.

Nie samą jednak pracą ludzie żyją. W czerwcu miejscowa społeczność obchodziła Dni Pieńska. Dopisała frekwencja i pogoda, a przede wszystkim można było dobrze i kulturalnie się zabawić oraz zapomnieć o troskach dnia codziennego.

HS