niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pieńsk: ​W samorządowej elicie

Wiele można by mówić o gminie Pieńsk, bowiem walory tej pięknej ziemi są nie do przecenienia. Ciekawa historia i bogactwo natury są atutami nie mniej ważnymi od ludzkiego rozumu, konsekwencji i przedsiębiorczości. Nie można jednak mówić o średniozamożnym Pieńsku jako o gminie bogatej, więc tym bardziej wyróżnienie w rankingu „Rzeczpospolitej” zasługuje na odnotowanie i gratulacje.

W tegorocznym rankingu „Rzeczpospolitej” wyróżniającym najgospodarniejsze polskie gminy, gminy najlepiej dysponujące swoimi finansami i najwięcej inwestujące, gmina Pieńsk zajęła 27. lokatę w kraju na 903 gminy i czwartą na Dolnym Śląsku. To naprawdę duży sukces, tym bardziej że ten ranking jest bardzo opiniotwórczy i rzeczywiście miarodajny. Warto także podkreślić, że „Rzeczpospolita” w ubiegłych latach także nagradzała tę gminę, stąd można wnioskować, iż Pieńsk – któremu daleko do samorządowych finansowych tuzów – rozwija się równomiernie, w sposób zrównoważony, że samorząd działa konsekwentnie, nieźle inwestuje i skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne.

Ranking rankingiem, a samorządowe życie toczy się dalej do przodu, życie bogate w rozwiązywanie problemów i realizowanie zaplanowanych zadań.

– Priorytetowym zadaniem było dla nas dokończenie budowy deptaka przy ul. Świerczewskiego w Pieńsku – odcinka od ul. Kościuszki do ul. Traugutta – i to jest już realizowane – podkreśla burmistrz Jan Magda. – Budowa pierwszej jego części została zainicjowana w roku 2006 przez byłego burmistrza Jerzego Strojnego i to był strzał w przysłowiową dziesiątkę, świetny pomysł, który z pewnością przyczynił się do poprawy wyglądu historycznego układu urbanistycznego miasta. Kolejnym zadaniem jest modernizacja fontanny przy placu Wolności w Pieńsku. Został już ogłoszony przetarg nieograniczony na wykonanie tego zadania i do końca sierpnia ma powstać fontanna posadzkowa z szesnastoma strumieniami wodnymi. Poza tym także do końca sierpnia mają zostać zbudowane dwie drogi dojazdowe – w Dłużynie Dolnej i Lasowie.

W Pieńsku samorząd nagradza przestrzegających zasad obywateli i umożliwia mieszkańcom odpracowanie zaległości. W domostwach najemców gminnych lokali mieszkalnych, którzy nie mają zaległości w płaceniu czynszu, do końca października będzie wymieniana stolarka okienna, a osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego i mające zaległości w opłacie czynszu mogą skorzystać z programu oddłużeniowego. Poza tym gmina ogłosiła zapytanie ofertowe na sporządzenie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, który jest warunkiem koniecznym dla gmin pragnących pozyskać pieniądze m.in. na odnawialne źródła energii i termomodernizację budynków w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

Do końca czerwca w gminie Pieńsk zrealizowano: przebudowę pobocza drogi wojewódzkiej nr 351, zainstalowano oświetlenie uliczne w Dłużynie Dolnej (6 lamp, byłe bloki PGR), utwardzono drogę wewnętrzną na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku – wykonano nową nawierzchnię z kostki betonowej z regulacją urządzeń infrastruktury technicznej, przebudowano drogę gminną w Żarce nad Nysą (wykonano nową nawierzchnię asfaltową), wykonano oświetlenie uliczne w Bielawie Dolnej (7 lamp), zmodernizowano oświetlenie drogowe w ciągu ul. Łużyckiej w Pieńsku i wykonano przebudowę ulic Czarnieckiego i Wysokiej.

– Niestety, budżet gminy Pieńsk nie jest wystarczający, abyśmy mogli realizować wszystkie potrzebne nam zadania inwestycyjne i zrobimy wszystko co możliwe, by pozyskać jak najwięcej środków finansowych w nowej unijnej perspektywie 2014-2020 – deklaruje burmistrz Jan Magda.

HS