poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pielgrzymka: Wielkie święto Pięknej Wsi Dolnośląskiej w Czaplach

Dziesiątego października 2015 roku do miejscowości Czaple w gminie Pielgrzymka przybyło kilkuset liderów wiejskich, m.in. z gminy Prusice, ze Strzelina, Głuszycy, Wołowa, Dzierżoniowa, Stronia Śląskiego, Chojnowa, Obornik Śląskich, Radwanic, Leśnej, Wądroża Wielkiego, Kotli, Góry, by wspólnie z laureatami konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2015” świętować przyznanie wyróżnień i nagród zwycięzcom tegorocznej edycji konkursu. Wśród gości byli także marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wicemarszałek Ewa Mańkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik oraz członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski.

 

Na boisku sportowym w Czaplach – tematycznej Wiosce Piasku i Kamienia – stanął ogromny, mieszczący ponad 800 osób namiot, w którym podczas wręczania nagród i ogłaszania wyników wszystkie miejsca – siedzące i stojące – były zajęte. Konkurs to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w tym roku rozstrzygnięto go już po raz siódmy. Czaple debiutowały w konkursie w 2013 roku, kiedy to zostały laureatem w kategorii „Najlepszy Start w Odnowie Wsi”.

– Wygrana dodała mieszkańcom skrzydeł i pozwoliła uwierzyć, że nawet w tak niewielkiej miejscowości jest miejsce na ciekawe i jakże potrzebne inicjatywy i działania, które – co najważniejsze! – dokonują się przy ogromnym udziale i zaangażowaniu naszej społeczności – mówi Ewelina Szkutnik, sołtys wsi Czaple.

Do przystąpienia do udziału w konkursie Czaple szykowały się kolejne dwa lata. – To lata ciężkiej i mozolnej pracy – podkreśla Marika Danielczuk z rady sołeckiej, która wraz z innymi mieszkańcami jest inicjatorką powstania Piaskowo-Kamiennego Centrum Wsi, w tym Mini Ścieżki Kamiennych Krzyży, Kamiennego Skwerku (Centrum Lokalnej Geologii) czy Skalnego Ogródka. Bardzo istotne było to, że do działań włączyli się lokalni przedsiębiorcy – kopalnie i żwirownia. Przygotowanie oferty turystycznej Wioski Piasku i Kamienia to efekt długoletniej aktywności wsi. Docenił to Urząd Marszałkowski, który wybór Czapli na najpiękniejszą wieś dolnośląską tłumaczy pozytywną energią pochodzącą od mieszkańców, olbrzymią ich aktywnością oraz liczbą zrealizowanych projektów wchodzących w skład oferty wsi tematycznej, podkreśla także kreatywność i innowacyjność zrealizowanych w Czaplach projektów.

Tę radość i energię świetnie było widać podczas wręczania głównej nagrody dla miejscowości – owacji na stojąco towarzyszyły pełne entuzjazmu okrzyki „Czaple! Czaple!”, a na scenę po odbiór nagrody wyszła większość mieszkańców obecnych na uroczystości. Marszałek Cezary Przybylski wręczył nagrodzonym czek na 6000 zł. Wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik podarowała Czaplom warnik, Robert Kropiwnicki – komplet kubków, od Szymona Sumracza i mieszkańców Wolimierza mieszkańcy Czapli dostali voucher na szkolenie. Były też upominki od gminy Zgorzelec, Strupiny, GOK-u w Pielgrzymce i wiele innych.

A teraz przed mieszkańcami kolejne wyzwanie – przyjmowanie grup szkolnych oraz studyjnych, dla których specjalnie została stworzona oferta pobytowa. Między innymi prowadzone są warsztaty artystyczne – można choćby nauczyć się tworzenia piaskowych ramek czy kartek okolicznościowych – połączone z edukacją historyczną i geologiczną na Mini Ścieżce Kamiennych Krzyży i Kamiennym Skwerku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

www.czaple.info