czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pielgrzymka: W cieniu wygasłych wulkanów

Na ziemi tej ludzie od dawien dawna z mozołem wykuwali swój los i tak jest do dzisiaj, gdy nie ma już wojen, najazdów i pomorów, a czas nastał budowy i zgodnego współdziałania, w miejscu, które ma swoją piękną historię. W rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków ulokowanych na terenie gminy Pielgrzymka wpisano m.in.: romański kościół parafialny pw. św. Jana Nepomucena, wzmiankowany w XIII wieku, przykościelny cmentarz ewangelicki, plebanię z 1710 roku i zespół pałacowy z przełomu XVII i XVIII wieku. W gminie tej jest także florystyczny rezerwat przyrody Ostrzyca Proboszczowicka, w którym do niedawna jedyne stanowisko w Polsce miał czosnek sztywny (Allium strictum), relikt epoki lodowcowej, obecnie uznany za wymarły na obszarze naszego kraju. A do tego fragmenty Szlaku Zamków Piastowskich, Szlaku Wygasłych Wulkanów i Dworek na Ostrzycę. Pielgrzymka to dzisiaj wyróżniająca się i sprawnie zarządzana gmina powiatu złotoryjskiego.

Kosztochłonne zadania samorząd gminy Pielgrzymka przeprowadza dopiero po uzyskaniu zewnętrznych dofinansowań. Ta strategia jest logiczna, bowiem nie trzeba nadwyrężać swego budżetu, a prawdę mówiąc, gminy nie byłoby stać na ponoszenie większych kosztów.

Tomasz Sybis

Dofinansowania i kontynuacje

– Dysponujemy średnim budżetem na poziomie 25 mln zł, a jednym z najważniejszych zadań zaplanowanych przez nas na rok 2020 jest ponadmilionowe dofinansowanie do budowy drogi powiatowej w Twardocicach – mówi wójt Tomasz Sybis. – W tej inwestycji w 50 procentach partycypuje budżet państwa w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, a 50 procent dokłada gmina Pielgrzymka. Dwa kolejne zadania związane są z kontynuacją budowy dwóch świetlic – w Pielgrzymce i Jastrzębniku, które będą ukończone w połowie roku. Ponadto zamierzamy zmodernizować dwie lub trzy nasze gminne drogi, wnioski o dofinansowanie tych inwestycji złożyliśmy do marszałka i wojewody dolnośląskiego i czekamy na decyzje. Kontynuujemy też program dodatkowych zajęć dla dzieci w naszych szkołach, sporo nakładów finansowych do tej pory zostało na to przeznaczonych, a ważną też sprawą jest budowa szatni sportowej w Proboszczowie.

Szorstka przyjaźń z Powiatem Złotoryjskim

– Starostwo deklaruje, że nie ma środków finansowych i jeśli chcemy coś zdziałać na przykład na drogach powiatowych, to środki własne w stu procentach musimy zapewnić z budżetu gminy – zżyma się wójt Tomasz Sybis. – Z jednej strony mamy do czynienia z drogą powiatową, ale z drugiej strony droga ta przebiega przez gminę Pielgrzymka i korzystają z niej przede wszystkim nasi mieszkańcy. Stan techniczny zdewastowanych dróg powiatowych zagraża ludziom, a my musimy myśleć o zapewnieniu mieszkańcom bezpieczeństwa. Dlatego weszliśmy w ten program, wyasygnujemy na niego środki finansowe, w Twardocicach droga będzie w tym roku zakończona i złożyliśmy już kolejny wniosek na dofinansowanie przebudowy powiatowej drogi w Nowej Wsi Grodziskiej, która jest u premiera na liście rezerwowej. Przyznaję, że sytuacja, w której zmuszeni jesteśmy realizować powiatowe zadania, nie jest dla nas komfortowa. Stąd między gminą Pielgrzymka a Powiatem Złotoryjskim trochę iskrzy, a dochodzi do tego sprawa szpitala powiatowego przejętego przez Powiat od prywatnej spółki, która szpital ogromnie zadłużyła. Toczą się teraz rozmowy o finansowym wsparciu gmin dotyczącym tego szpitala, ale podchodzę do tego sceptycznie, nie widząc konkretnego programu naprawczego, a przede wszystkim nie dostrzegam determinacji starostwa w rozwiązaniu tego problemu.

Budująca współpraca z radnymi

Różnie bywało z poziomem współpracy wójta Pielgrzymki z radą gminy – bywało nawet źle, ale od jakiegoś czasu samorządowcy współdziałają zgodnie.

– Pierwszy rok w ubiegłej kadencji był dla nas stracony, bowiem nie mogliśmy dojść do porozumienia – ocenia Tomasz Sybis. – Nie można pracować dobrze w samorządzie z zaciągniętym ręcznym hamulcem. Ale z tego klinczu wyszliśmy i w tej kadencji dobrze współpracuję z większością radnych, choć są merytoryczne spory i dyskusje oparte na argumentach.

S.G.