wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pielgrzymka: Spokojnie, lecz do przodu

Rozmowa z Tomaszem Sybisem, wójtem gminy Pielgrzymka

Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka dziennikarze rozpytują, co zrobił przez swoje pierwsze dni urzędowania, ale to debiutant, za to pan wójtuje w Pielgrzymce już czwartą kadencję i w pańskim przypadku wiele spraw jest kontynuacją wcześniej rozpoczętych działań. Po wyborach samorządowych w wielu gminach widać spowolnienie inwestycyjne, a jaki jest początek roku w gminie Pielgrzymka?

– U nas działamy w jednym rytmie, wprawdzie spokojnie, ale cały czas do przodu – oczywiście także pod względem inwestycyjnym. Podpisaliśmy dwie umowy na budowę świetlic wiejskich, jesteśmy w trakcie wyłaniania wykonawcy, a ponadto kontynuujemy termomodernizację obiektów użyteczności publicznej – dwóch placówek szkolnych, w Twardocicach i Proboszczowie, gdzie mamy już wyłonionego wykonawcę i na wiosnę rozpoczną się prace. Ponadto jesteśmy na etapie podpisania umowy dofinansowującej w kwocie 640 tys. zł zajęcia dodatkowe w naszych szkołach podstawowych i będą to m.in. moduły matematyczno-przyrodnicze oraz językowe, ale także szkolenia dla nauczycieli i zakup pomocy naukowych. To dla nas fajny program, bowiem nie musimy dysponować wkładem własnym. A ponadto zajmiemy się szkoleniami przeznaczonymi dla mieszkańców naszej gminy i na te działania także pozyskaliśmy niezbędny sprzęt – komputery i laptopy. Teraz czekamy także na rozstrzygnięcia Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i wspólnie z Powiatem Złotoryjskim szykujemy się do realizacji dwóch zadań drogowych.

A drogi powiatowe…

– …są w złym stanie i zapadła decyzja, że wnioski o dofinansowania będziemy składać wspólnie z Powiatem, ale wkład własny zapewne pokryje samorząd Pielgrzymki.

Zawsze tak się dzieje, gdy Powiat jest biedny. Wtedy to gmina sięga do swego budżetu.

– Z jednej strony tak właśnie jest, ale z drugiej, to powinno się podejmować działania zmierzające do tego, aby ten Powiat nie był biedny i aby mógł realizować swoje statutowe zadania. Niestety, nasze drogi powiatowe są zdewastowane, zaniedbania są wieloletnie, a przecież po tych drogach jeżdżą mieszkańcy gminy Pielgrzymka, którzy nie rozróżniają, czy są to drogi powiatowe, czy gminne. Zazwyczaj jeśli coś złego dzieje się z drogą na terenie naszej gminy, to ludzie zwracają się do wójta, a nie do starosty.

Nauczyciele żądają podwyżek płac i pewnie te roszczenia obciążą w pewnym stopniu samorządy. Nie boi się pan, że będziecie się musieli dołożyć?

– A przecież dokładamy cały czas i nie jest to dla nas nic nowego. Niestety, prawdopodobnie będziemy dokładać coraz więcej. Związek Gmin Wiejskich wysłał do minister Anny Zalewskiej apel o hołdowanie prostej zasadzie, aby to rząd przejął wynagrodzenia nauczycielskie, a samorządy zajęłyby się innymi sferami związanymi z utrzymaniem oświaty – np. bazą szkolnictwa. Ponadto wskaźniki demograficzne spadają i subwencja oświatowa – oparta na tym, iż pieniądze idą za uczniem – jest coraz mniejsza, a koszty rosną.

Jak się panu współpracuje z nową radą?

– Tę współpracę oceniam pozytywnie. Jest dziesięciu nowych radnych, którzy uczą się bardzo szybko, a są to ludzie otwarci i kreatywni. Nie ma też żadnych kłótni czy forsowania partykularnych interesów. Nie tracimy czasu na bezproduktywne dyskusje, tylko idziemy do przodu.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Rada Gminy Pielgrzymka 2018-2023

Jarosław Pisarski (przewodniczący), Grzegorz Gądziński wiceprzewodniczący, Andrzej Kosin wiceprzewodniczący, Joanna Danielak, Roman Dzierżek, Dariusz Górak, Bogdan Jamróz, Zbigniew Kopacz, Mirosław Korzystko, Angelika Naporowska, Krzysztof Sabadach, Małgorzata Semeniuk, Łukasz Stolarczyk, Tomasz Ślusarczyk, Andrzej Zatwardnicki.