Pierwszego maja uroczyście oddano do użytku ważny odcinek Cyklostrady Dolnośląskiej przebiegający przez tereny czterech gmin – Pielgrzymki, Zagrodna, gminy miejskiej Złotoryja, tudzież gminy wiejskiej Złotoryja. Inwestycja jest rezultatem dobrego planowania, ponad 10-milionowego wsparcia i konsekwencji samorządowców.
Na wiosnę rozpoczął się w gminie Pielgrzymka wzmożony okres przetargowy.
Ścieżki rowerowe, singletracki i wieża widokowa
– Niedawno otrzymaliśmy dobre informacje z Samorządowego Funduszu Rozwoju Dróg, bowiem pozyskaliśmy 1,2 mln zł na przebudowę jednej z naszych dróg – uśmiecha się wójt Tomasz Sybis. – Następny przetarg dotyczy wyłonienia wykonawcy rewitalizacji parku w Twardocicach i ogłaszamy przetarg na budowę kolejnych odcinków Cyklostrady Dolnośląskiej. Jeden z nich łączy nas w Jerzmanicach z gminą Złotoryja i prowadzi do Pielgrzymki, a drugi z Nowej Wsi Grodziskiej wiedzie do granic gminy Zagrodno. Pierwszego maja oddaliśmy uroczyście do użytku ośmiokilometrowy odcinek Cyklostrady – od miasta Złotoryja, poprzez gminę wiejską Złotoryja i gminę Pielgrzymka, do Nowej Wsi Grodziskiej. Byli zacni goście, rowerzyści, młodzież i dzieci, i fajna integrująca impreza. Najważniejsze, że mogliśmy podołać temu istotnemu zadaniu, a ścieżki rowerowe to dzisiaj nie tylko moda – turystyka rowerowa jest już stylem zdrowego życia na styku z naturą. Świetny pomysł stworzenia Cyklostrady urodził się w poprzednim Zarządzie Województwa Dolnośląskiego – za marszałka Cezarego Przybylskiego – a nasz samorząd chętnie włączył się do jego realizacji. Poza tym na terenie gminy Pielgrzymka powstają singletracki – wąskie przejazdy specjalistyczne w lasach. Jeden powstał już w Proboszczowie, a teraz – w ramach finansowych środków unijnych – zrealizujemy w Czaplach i Nowej Wsi Grodziskiej wieżę widokową i właśnie singletrack, co fajnie współgra z Cyklostradą Dolnośląską.

Wulkany wygasły, turystów przybywa
A ścieżki owe przebiegają przez atrakcyjną turystycznie Krainę Wygasłych Wulkanów.
– Chcemy, aby turysta nie tylko przejechał przez teren gminy Pielgrzymka, lecz by został u nas na trochę, odwiedził sporo atrakcyjnych miejsc, zostawiając jakieś środki finansowe – zaznacza wójt Tomasz Sybis. – Dobrze by było, gdyby powstawały agroturystyki i namawiamy mieszkańców, aby w oparciu o zwiększający się ruch turystyczny tworzyli ofertę kulinarną. Chcę również podkreślić, że podstawą turystycznego rozwoju jest jak najlepsza komunikacja, także kolejowa. Realizowana jest linia kolejowa Legnica – Jerzmanice i wyłoniony jest już wykonawca na linię Jerzmanice – Lwówek Śląski, a trasy te powinny być połączone w roku 2028. Powstanie przystanek kolejowy w Pielgrzymce, lecz jeszcze nie zaplanowano przystanków w Czaplach i Nowej Wsi Grodziskiej. Przygotowałem petycję, którą skieruję do marszałka Pawła Gancarza. Są w niej merytoryczne argumenty za powstaniem tych przystanków – głównie z powodu niemałego ruchu turystycznego oraz wykluczenia mieszkańców z dobrodziejstwa komunikacji kolejowej. Nie może tak być, że linia kolejowa będzie przebiegać przez miejscowość, co niesie ze sobą utrudnienia, a jej mieszkańcy będą wykluczeni komunikacyjnie, ponieważ pociąg będzie jedynie przejeżdżał przez ich wioskę kilka razy dziennie, nie zatrzymując się. Na takich małych stacjach skład mógłby zatrzymać się choć parę razy na dobę, by mieszkańcy mogli dojechać do pracy, szkoły i wrócić z powrotem do domu. Jestem przekonany o tym, że ludowiec marszałek Paweł Gancarz pójdzie nam na rękę i będzie przeciwny takiemu wykluczeniu komunikacyjnemu. Chciałbym się też spotkać z panem marszałkiem i o tym z nim porozmawiać. W końcu każdy samorząd – czy to gminny, czy wojewódzki – jest po to, by służyć jak najlepiej mieszkańcom.
H.S.
Cyklostrada Dolnośląska – odcinek na terenie gmin Pielgrzymka i Złotoryja – projekt dofinansowany w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027. Gmina Pielgrzymka jest liderem projektu, zaś partnerem gmina Złotoryja. Koszt inwestycji spoczywający na gminie Pielgrzymka wynosi 5 079 900 zł (80 proc. dofinansowania). Projekt zakłada budowę i oznakowanie nowoczesnej trasy rowerowej (szlaku turystycznego) w gminach Pielgrzymka i Złotoryja o długości 7,8 km – w tym 5,1 km na terenie gminy Pielgrzymka.
• Cyklostrada Dolnośląska – odcinek na terenie gminy Pielgrzymka – projekt dofinansowany w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027. Gmina Pielgrzymka jest liderem projektu, partnerem gmina Złotoryja. Koszt inwestycji 4 680 924 zł (80 proc. dofinansowania). Długość odcinka na terenie gminy Pielgrzymka – 3,6 km
• Cyklostrada Dolnośląska Via Regia – trasa na terenie gmin Złotoryja i Pielgrzymka oraz gminy miejskiej Złotoryja. Liderem jest gmina Złotoryja, a partnerami gmina miejska Złotoryja i gmina Pielgrzymka. Całkowity koszt projektu wynosi 11 583 389 zł, a dofinansowanie nie przekracza 8 621 121 zł. Koszty gminy Pielgrzymka wyniosą 3 363 225 zł (przy 75-proc. dofinansowaniu). Projekt zakłada budowę i oznakowanie nowoczesnej trasy rowerowej (szlaku turystycznego) w gminach Pielgrzymka i Złotoryja oraz w gminie miejskiej Złotoryja. Trasa długości ponad 10 km – przy której powstanie Miejsce Obsługi Rowerzystów oraz zamontowany zostanie licznik mierzący ruch rowerowy – przechodzić będzie przez Złotoryję, Jerzmanice i Pielgrzymkę.
• Budowa ścieżek rowerowych na terenie miasta Złotoryja oraz gmin Złotoryja, Zagrodno i Pielgrzymka – wartość projektu 14 999 802 zł (dofinansowanie 10 499 860 zł). Gmina Pielgrzymka poniesie koszt 1 574 450 zł (dofinansowanie 1 102 115 zł). Inwestycja zakłada budowę ścieżki rowerowej na trasie Via Regia w miejscowości Nowa Wieś Grodziska na działce nr 692, w gminie Pielgrzymka. Jest to odcinek o długości około 850 m.