wtorek, 8 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pielgrzymka: Planów i zadań moc

W tej gminie wszystko idzie zgodnie z planami. Inwestycje są realizowane, opracowywane są wnioski o zewnętrzne dofinansowania zadań i odbyły się z powodzeniem dwie najważniejsze tegoroczne imprezy – dożynki gminne i cykliczna Biesiada Zespołów Kresowych.

Pandemia negatywnie wpłynęła na ludzkie więzi. Strach przed zakażeniem koronawirusem i śmiercią doprowadził do tego, że zamknęliśmy się swoich domach i wprowadzono zdalną pracę. Nie wychodziliśmy z domów, a nasza aktywność ograniczyła się do tego, co było niezbędne. Dostępność do wszelkich urzędów została zminimalizowana, a samorządy nie organizowały imprez kulturalno-rekreacyjno-sportowych. Na szczęście ten trudny okres jest już za nami i widać to także w gminie Pielgrzymka będącej częścią powiatu złotoryjskiego.

Pomagać i chronić rodzimy rynek

– Na początku sierpnia bawiliśmy się na Biesiadzie Zespołów Kresowych, a później, w ostatnią niedzielę września, były nasze gminne dożynki – mówi wójt Tomasz Sybis. – Uważam, że obie imprezy bardzo się udały. Na Biesiadzie Zespołów Kresowych wystąpiło kilkanaście dolnośląskich zespołów folklorystycznych, a była ona szczególna, bowiem nasz zespół folklorystyczny „Macierzanki” z Twardocic zajął pierwsze miejsce w jesiennej edycji Listy Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław, ale zgodnie z naszą tradycją zaprosiliśmy do nas także zespoły, które uplasowały się na drugim i trzecim miejscu. Na dożynkach gminnych reprezentowane były wszystkie sołectwa, było osiem pięknych wieńców dożynkowych, jury orzekło, iż najpiękniejszy był wieniec z Twardocic, ale nagrodziliśmy wszystkie. Piękna pogoda, radosna atmosfera, a gospodarzem – który świetnie przygotował Święto Plonów – było sołectwo Nowa Wieś Grodziska. Natomiast mszę w kościele w Pielgrzymce celebrował ks. dr Łukasz Langenfeld, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej, który dziękował Bogu za przychylność i łaskę, a rolnikom za trud i chleb. W imieniu naszego samorządu także ja dziękowałem rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom. Ich ciężka praca powinna być nagradzana przez cały rok i zawsze namawiam naszych mieszkańców, by zaopatrywali się u lokalnych dostawców i producentów. Rok był dobry pod względem plonów i nasi rolnicy nie narzekają, ale koszty produkcji były wysokie – przede wszystkim ceny nawozów, środków ochrony roślin i paliwa. Niestety, cena skupu zboża jest nieadekwatna do poniesionych kosztów i ciężko jest sprzedać plony. Magazyny są pełne, rolnicy się niepokoją, przechowują teraz zboże i szukają zbytu, a przecież jest już jesień i trzeba inwestować. Zatem huśtawka nastrojów, spowodowana dodatkowo importem zboża z Ukrainy. Z jednej strony należy pomagać Ukrainie, lecz z drugiej w naszym polskim interesie jest chronienie naszego własnego rynku.

Inwestycje dziś i jutro

Niedługo samorządowcy zaczną planować budżet na rok 2024, lecz dzisiaj trzeba realizować jeszcze tegoroczne zadania.

– Budżet realizujemy w miarę stabilnie – ocenia wójt Tomasz Sybis. – Realizujemy zaplanowane inwestycje, choć 40-milionowy budżet został zmniejszony, bowiem jedno duże zadanie drogowe – budowę osiemnastu odcinków dróg gminnych – przesunęliśmy na przyszły rok. Poza tym złożyliśmy cztery wnioski o dofinansowania do wszystkich naborów Polskiego Ładu. Dotyczą one odbudowy wieży kościoła w Twardocicach, termomodernizacji budynków użyteczności publicznej i fotowoltaiki, remontów dróg gminnych oraz budowy budynku komunalno-socjalnego. Jeśli zaś chodzi o nową perspektywę unijną, to intensywnie pracujemy nad cyklostradą, która będzie przebiegała przez naszą gminę, mamy też zaplanowanych około 8 km ścieżek rowerowych. Złożyliśmy do marszałka dolnośląskiego wniosek o dofinansowanie tego zadania, kolejny wniosek będzie dotyczył termomodernizacji budynku Urzędu Gminy w Pielgrzymce, a następny rewitalizacji parku w Twardocicach. Ponadto będziemy starać się o fundusze na single tracki i na budowę wieży widokowej w Nowej Wsi Grodziskiej. Nadal realizujemy zadania związane z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich dla województwa dolnośląskiego – budując kanalizację dla osiedla w Wojcieszynie i odcinek drogi w Czaplach.

S.G.