środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pielgrzymka: Najważniejszy jest kompromis

Rozmowa z Tomaszem Sybisem, wójtem gminy Pielgrzymka

Warto na progu nowego roku porozmawiać o przyszłości. Jaki będzie budżet gminy Pielgrzymka w roku 2017? Co w nim będzie najważniejsze?

– Budżet przewidzieliśmy na około 20 mln zł. Jest – moim zdaniem – budżetem dobrym i stabilnym, a najważniejszym wyzwaniem dla naszego samorządu będzie wdrożenie reformy oświaty, do czego już się przymierzamy. Na początku będziemy wygaszać nasze gimnazjum. Muszę powiedzieć, że bardzo mi tego szkoda, ponieważ nasze gimnazjum jest naprawdę świetną szkołą…

A ja dobrze pamiętam, jak było otwierane.

– Przez te kilka lat funkcjonowania gimnazjum ciągle się rozwijało i osiągało coraz to lepsze wyniki w nauczaniu. Poza tym w tej szkole uczy bardzo dobra kadra nauczycielska, z którą dobrze się współpracowało. Postanowiliśmy połączyć wszystkie szkoły w duży zespół szkolno-przedszkolny i mamy nadzieję, iż dolnośląski kurator oświaty zaakceptuje nasze plany. Nie wyobrażam sobie tego, abyśmy tworzyli ośmioklasowe szkoły we wszystkich małych miejscowościach. To jest zupełnie nierealne ze względu na koszty, na liczbę kadry nauczycielskiej i wielkość zaplecza placówek oświatowych. Zatem w roku 2017 właśnie wprowadzenie zmian w oświacie będzie największym wyzwaniem w naszej gminie. Przede wszystkim postaramy się osiągnąć jak największy kompromis, chcąc zminimalizować zwalnianie ludzi z pracy.

Byłem ostatnio w kilku gminach – m.in. w Cisku i Kondratowicach – i tam samorządy zakładają, że będą zwolnienia nauczycieli. Przygotowywane są również pieniądze na odprawy.

– Na pewno bez zwolnień się nie obędzie, ale przede wszystkim odejdą z pracy nauczyciele, którzy nabyli już prawa emerytalne. Oczywiście, będziemy rozmawiać z nauczycielami i rodzicami uczniów, aby w miarę spokojnie wprowadzać te zmiany w oświacie. Najważniejsze, abyśmy znaleźli kompromis.

A co jeszcze będzie ważne w tym roku, poza oświatą? Jakie będą priorytety infrastrukturalne?

– Dzisiaj przede wszystkim czekamy na rozstrzygnięcia konkursów, w których złożyliśmy nasze wnioski o dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Najważniejszym zadaniem, opiewającym na ponad 5 mln zł, jest termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej i zakładam, iż w styczniu nasz wniosek przejdzie ocenę formalną. Ponadto złożyliśmy – także do RPO – wniosek na stworzenie pracowni komputerowych, a także na remont kościoła. Będzie również realizowany wniosek dotyczący wymiany sprzętu komputerowego, serwerów i oprogramowania w urzędzie, idziemy – używając kolokwializmu – w e-usługi i dzięki temu mieszkańcy naszej gminy będą mogli dużo spraw załatwiać, nie wychodząc z domu. Będą też rejestrowane obrady Rady Gminy Pielgrzymka.

Po co?

– Dlatego, że forma tradycyjnych zebrań już się wyczerpuje. Wprawdzie będą jeszcze kontynuowane, ale w zasadzie nie ma na nich młodzieży. Szukaliśmy jakichś rozwiązań, aby jednak młodzież zaczęła uczestniczyć w życiu gminy. Myślę, że nowocześniejszy przekaz może jej to umożliwić.

Do tej pory unijne projektowanie rusza ślamazarnie…

– …ale musi przyspieszyć, bowiem terminy biegną, wnioski o dofinansowania są poskładane, a my już szykujemy kolejne. Wraz z gminami Wojcieszów i Świerzawa przygotowujemy wniosek na budowę ścieżki rowerowej, a ponadto zamierzamy otrzymać dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne dla naszych mieszkańców.

Czego redakcja „Gminy Polskiej” może życzyć waszemu samorządowi na progu roku 2017?

– Na pewno jak najmniej nieoczekiwanych zmian uderzających w dochody samorządów.

Rozmawiał Sławomir Grymin