czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pielgrzymka: Krzyżowym szlakiem

Nie wystarczy wpisywać turystykę i promocję do strategii rozwoju gminy i deklarować miłość do swej ziemi. Trzeba jeszcze czynów, konsekwencji i dobrych pomysłów – i to wszystko jest we wsi Czaple, w gminie Pielgrzymka. A choć to gmina nie nazbyt zamożna, to jest bogata w walory naturalne, relikty przeszłości i ludzką mądrość.

Mogą reklamować się Karaiby, portugalskie plaże, Zakopane, Giżycko czy Międzyzdroje, mogą też promować się niewielkie miejscowości i gminy nie leżące nad Wielkimi Jeziorami, u brzegów morza czy u podnóża górskich pasm. Wystarczy tylko trochę determinacji, mądrego patrzenia na swoje zasoby i jakiś fajny pomysł. Tak się dzieje właśnie w gminie Pielgrzymka, w której Złotoryjski Las otaczający przysiółek wsi Czaple, zwany Choińcem, jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie na niewielkim obszarze można spotkać aż siedem średniowiecznych zapewne kamiennych krzyży pojednania.

Przed kilku laty w Towarzystwie Miłośników Ziemi Złotoryjskiej postanowiono połączyć specjalnym szlakiem wszystkie te kamienne pamiątki dawnych czasów. Gdy w roku 2013 odnaleziono w Złotoryjskim Lesie kolejny – siódmy – kamienny krzyż, TMZZ opracował regulamin nowej odznaki krajoznawczej, a krzyże Złotoryjskiego Lasu stały się niebawem bohaterami lokalnej odmiany popularnej gry terenowej – geocachingu. Z myślą o najmłodszych, dla których przejście Szlaku Kamiennych Krzyży w Choińcu jest za trudne, mieszkańcy wsi Czaple stworzyli Mini Ścieżkę Kamiennych Krzyży znajdującą się na placu koło OSP. Na tę ścieżkę zamówiono miniatury kamiennych krzyży oraz tabliczki informacyjne ze zdjęciami prawdziwych krzyży i ich opisem oraz zasadzono wiele różnych roślin.

Warto podkreślić, iż w maju delegacja Czapli na zaproszenie prezydenta RP uczestniczyła w święcie 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie za pomysł stworzenia Wioski Piasku i Kamienia – Kamienno-Piaskowego Centrum Wsi otrzymała z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominację do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna. Jest to ogromne wyróżnienie dla społeczności Czapli, gminy Pielgrzymka i regionu. Czaple były jedynym reprezentantem województwa dolnośląskiego w tym konkursie, są także najmniejszą miejscowością nominowaną do nagrody, a wśród nagrodzonych były m.in. tak znane miejsca jak Dąbrowa Górnicza, Gmina Miejska Kraków, Gmina Miejska Dzierżoniów, Urząd Miasta Puławy, Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka SA, Pomorski Uniwersytet Medyczny
w Szczecinie, Towarzystwo Przyjaciół „Domu na Osiedlu” w Łodzi i Teatr Wielki w Cigacicach.

To, co się ostatnio dzieje w Czaplach i gminie Pielgrzymka, świadczy niezbicie o tym, iż małe jest nie tylko piękne, ale także – mądre i zaradne.

Henryk Sławkowski