wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pielgrzymka: Inwestycje realizowaliśmy planowo

Rozmowa z Tomaszem Sybisem, wójtem gminy Pielgrzymka

Jesień w pełni i niebawem rok 2019 odejdzie do historii. Jaki on był pana zdaniem dla samorządu Pielgrzymki?

– W zasadzie oceniam go pozytywnie, choć były pewne sprawy, które można umieścić w kategoriach niekorzystnych.

Ale może na początek naszej rozmowy porozmawiajmy o pozytywach.

– Przede wszystkim realizowaliśmy inwestycje i wszystko szło zgodnie z planem. To m.in. zakończona modernizacja dwóch szkół, czyli duży dwuletni projekt, którego wartość opiewa na ponad 4 mln zł. Poza tym budowane są dwie świetlice wiejskie, a inwestycja ta ma być ukończona w przyszłym roku. Ponadto ukończyliśmy program budowy kaczawskich single tracków, czyli terenowych ścieżek rowerowych. Zaczynamy także duży projekt edukacyjny za ponad milion złotych, skierowany do szkół, który będzie dotyczył organizacji dodatkowych zajęć dla uczniów przez okres dwóch lat.

Jakie to będą zajęcia?

– Lektoraty językowe, nauki przyrodnicze i przedmioty ścisłe. Będą to i lekcje wyrównawcze, i lekcje dla zdolnych dzieci. A do tego jeszcze – w ramach projektu – otrzymamy dużo sprzętu i wyposażenia dla naszych szkół.

A jeśli chodzi o negatywy?

– To przede wszystkim tegoroczna susza, która dotknęła rolników w różnym stopniu – średnio odnotowali oni ponad 30 procent strat. Protokoły strat są już u wojewody i czekamy teraz na decyzje, aby można było wypłacić rolnikom odszkodowania i rekompensaty. Niestety, to kolejny już niedobry rok dla rolnictwa nie tylko w naszej gminie, ale w zasadzie w całym kraju. Ponadto ambiwalentne odczucia budzi Fundusz Dróg Samorządowych.

To rządowy program…

– Rzeczywiście, rządowy i podjęliśmy decyzję, że pójdziemy w kierunku remontu dróg powiatowych, a nie gminnych, ponieważ Powiat Złotoryjski nie ma dzisiaj środków finansowych, aby zapewnić wkład własny na inwestycje drogowe. Wprawdzie Powiat złożył wniosek na jedną z naszych dróg gminnych i jest to pięć kilometrów w Twardocicach, ale dofinansowanie tego zadania jest niestety na poziomie 50 proc, czyli 2,1 mln zł. Drugie 2,1 mln zł musimy znaleźć w budżecie gminy Pielgrzymka. Cóż, drogi powiatowe są w bardzo złym stanie, nasi mieszkańcy po nich jeżdżą i dlatego – przede wszystkim ze względu na ich bezpieczeństwo i komfort przemieszczania się – podjęliśmy trudną decyzję dotyczącą remontów tych ciągów komunikacyjnych, co w perspektywie dwóch-trzech lat obędzie się kosztem naszych stricte gminnych inwestycji.

W życiu – także tym samorządowym – zawsze jest coś za coś.

– Szkoda tylko, że Powiat Złotoryjski pozyskał dofinansowanie tylko 50 na 50 proc., tym bardziej że część samorządów, także tych zamożniejszych, otrzymała wyższe dofinansowania inwestycji – na poziomie 60, 70, a nawet 80 procent. A przecież jednym z priorytetów Funduszu Dróg Samorządowych jest finansowe wsparcie biedniejszych samorządów, do których niewątpliwie zalicza się Powiat Złotoryjski. To dofinansowanie pół na pół jest na niskim poziomie, ale z drugiej strony otrzymać 50 proc. środków finansowych na realizację przedsięwzięcia to też jest coś, więc warto zaryzykować i inwestycję wykonać. Niestety, kondycja naszego Powiatu jest niemałym problemem dla gmin i dlatego zmuszeni jesteśmy część zadań przejmować na swoje barki.

Rozmawiał Sławomir Grymin