Rozmowa z wójtem gminy Pielgrzymka Tomaszem Sybisem
– Nakłady na bezpieczeństwo są ważną sferą samorządowej działalności. A bezpieczeństwo to m.in. drogi, chodniki i ochrona przeciwpożarowa.
– Rzeczywiście, dla naszego samorządu bezpieczeństwo jest niezmiernie istotne i dlatego corocznie – także w tym roku – modernizujemy i remontujemy nasze gminne drogi i każdego roku przeznaczamy na to spore środki finansowe. Dzięki temu z roku na rok stan naszych dróg ulega poprawie, choć potrzeby są nadal bardzo duże.
– A jak wygląda w Pielgrzymce bezpieczeństwo przeciwpożarowe?
– Uważam, że całkiem nieźle, także dlatego, że mamy pięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, z tego dwie znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Chciałbym też podkreślić, iż jednostki te systematycznie doposażamy i w roku ubiegłym kupiliśmy nowy samochód strażacki. A w tym roku – dzięki pieniądzom z Ministerstwa Sprawiedliwości – w ramach programu poprawy bezpieczeństwa kupiono sprzęt ratowniczy dla jednostek straży pożarnych.
– Zatem była to inicjatywa rządowa.
– Sto milionów złotych podzielonych na cały kraj.
– I kapnęło coś z tego Pielgrzymce…?
– Prawie 40 tys. zł, które przeznaczyliśmy na kupno sprzętu ratowniczego – przede wszystkim toreb medycznych oraz defibrylatorów.
– A co dzieje się w szeroko rozumianej kulturze gminy Pielgrzymka?
– Całkiem sporo! Warto zaznaczyć, że od niedawna mamy nowego dyrektora Ośrodka Kultury w Pielgrzymce – jest nim pani Beata Gralak. A ponadto obiekt jest remontowany, ale złożyliśmy wnioski do marszałka województwa dolnośląskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące dofinansowania budowy nowego centrum kultury w Pielgrzymce i teraz czekamy na ocenę naszych wniosków. Nie mamy zbyt dużo środków finansowych na cele kulturalne, lecz m.in. będą realizowane projekty, które przyczynią się do aktywizacji naszej społeczności.
– Jakie to będą działania?
– W każdej z naszych miejscowości zostanie nakręcony film promocyjny, a później podczas dożynek zorganizowany będzie quiz, dotyczący znajomości naszych sołectw. To – moim zdaniem – bardzo fajny pomysł.
– A jak pan ocenia pierwsze półrocze tego roku? Jakie ono było dla samorządu Pielgrzymki?
– Było to dla nas bardzo intensywne półrocze i obfitujące w wiele rozstrzygnięć przetargowych – a rynek wykonawców jest chimeryczny i ceny także poszły w górę. Ale my raczej mieścimy się w kosztorysach inwestorskich, a co najważniejsze – na przetargach mieliśmy oferty. Zatem są wyłonieni wykonawcy inwestycji i wszelkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.
– Czyli horror z wykonawcami obszedł się z wami łaskawie…
– …a mógł na to wpłynąć czasokres ogłoszenia tych naszych przetargów na początku roku, gdzie jeszcze firmy nie dysponowały pełnym portfelem zamówień. Najważniejsze, że oferty spłynęły, podpisaliśmy umowy i realizujemy zaplanowane inwestycje. A kolejne postępowania przetargowe ponownie przed nami.
– Rok 2018 jest niezmiernie ważny dla polskiej samorządności, także dla gminy Pielgrzymka, bowiem – choć nie ma jeszcze ogłoszonego oficjalnego terminu – niedługo wybory samorządowe. Czy będzie się pan ponownie ubiegał o wójtowanie w Pielgrzymce?
– Tak, zdecydowałem się kandydować na stanowisko wójta gminy Pielgrzymka.
– Co pan zaproponuje mieszkańcom swojej gminy?
– Kampania wyborcza dynamizuje się w roku wyborczym, ale na głosy wyborców pracowałem całą kadencję 2014-2018. Mam zatem nadzieję, że mieszkańcy zaaprobują to, co robiłem na rzecz naszej społeczności przez te cztery ostatnie lata, docenią pracę moją i całego naszego zespołu, ponownie mi zaufają i oddadzą właśnie na mnie swoje głosy. A jeśli wygram, to dalej będziemy wzbogacać infrastrukturę naszej gminy oraz inwestować w edukację, kulturę i bezpieczeństwo i będą to konsekwentne, dobrze zaplanowane działania. Oczywiście, przygotujemy – wraz z radnymi – program wyborczy skierowany do wszystkich naszych miejscowości.
Rozmawiał Sławomir Grymin