sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Piękny dzień

Piękny dzień, piękne miejsce i piękna uroczystość – podziękowanie za rolniczy trud. Czwartego września w Krzyżowej, w gminie Świdnica, odbyły się dolnośląskie Dożynki Wojewódzkie. W samo południe, w promieniach słońca, uroczystą mszą świętą rozpoczęło się dożynkowe święto, którego gospodarzami byli marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

– Chcemy wypraszać boże błogosławieństwo dla rolników, sadowników, ogrodników oraz osób pracujących w samorządzie, które działają dla dobra rolniczej pracy – mówił w czasie mszy biskup świdnicki Ignacy Dec. I przypomniał słowa Jana Pawła II: „Szanujcie każde ziarno zboża, kryje ono bowiem w sobie treść życia”… Dożynkowa msza święta odbyła się na schodach pałacu, przed którym stanęły dożynkowe wieńce – 19 powiatowych i 33 sołectw gminy Świdnica. Po mszy wieńce poświęcił biskup Dec, a potem ruszył dożynkowy barwny korowód. Wieńce zaniesiono przed scenę, gdzie podziwiali je bardzo liczni dożynkowi goście – przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, gmin i powiatów oraz społeczności Dolnego Śląska, a także zaproszeni przez marszałka Cezarego Przybylskiego goście specjalni – ambasador Korei Południowej w Polsce Ji-in Hong z małżonką Young-mee Kim oraz pierwszy sekretarz ambasady Shik Kim. Nie mogło również zabraknąć przedstawicieli regionów Republiki Czeskiej współpracujących z Dolnym Śląskiem – do Krzyżowej przyjechali Karel Janeček, zastępca hetmana kraju kralovohradeckiego, oraz Josef Jadrny, zastępca hetmana kraju libereckiego.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od Misterium Chleba, przygotowanego – bardzo pięknie! – przez Ludowo-Estradowy Zespół „Mokrzeszów”. Potem starostowie dożynek – Agnieszka Krzeczkowska i Zygmunt Balant – wręczyli marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu, wójt Teresie Mazurek i biskupowi Ignacemu Decowi bochny chleba wypieczone z tegorocznej mąki. – Dziękuję rolnikom za ich ciężką znojną pracę – mówił marszałek Przybylski. – Dziękuję za to, że tak bardzo zmienia się polska wieś, także dzięki środkom unijnym, ale przecież to od ludzi zależy, jak te środki zostaną wykorzystane. Chcę podziękować rolnikom, sadownikom, ogrodnikom za to, że środki te zostały wykorzystane tak fantastycznie.

Wójt Teresa Mazurek nie kryła wzruszenia: – Występuję tutaj jako gospodarz miejsca, gospodarz gminy, ale również jako rolnik. Życzę rolnikom, mieszkańcom Dolnego Śląska i gościom, aby nigdy nie zabrakło na waszych stołach najważniejszego symbolu dożynek – chleba.

Ważnym punktem uroczystości było odczytanie przez wicemarszałek województwa dolnośląskiego Ewę Mańkowską listu od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który napisał m.in.: „Składam polskim rolnikom wyrazy wdzięczności za całoroczny trud”.

A potem nastąpiły tradycyjne dożynkowe obrzędy – ośpiewanie wieńców oraz wybór tego najpiękniejszego. Okazał się nim wieniec powiatu oławskiego, który reprezentował Dolny Śląsk na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Następnie gości czekały tradycyjne dożynkowe radości: korzystanie z pyszności przygotowanych przez gospodarzy namiotów i straganów, podziwianie tradycyjnego rękodzieła, wspólna zabawa przy muzyce…

To był naprawdę piękny dzień!

Ata