sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Piękne jak Karłowice

Miejscowość Karłowice w gminie Popielów została tegoroczną laureatką konkursu „Piękna wieś opolska 2013” w kategorii „Najpiękniejsza wieś”. Nagrodą jest 15 tysięcy złotych.

W tegorocznej edycji konkursu rywalizowało 11 wsi w kategorii „Najpiękniejsza wieś”, trzy miejscowości w kategorii „Najlepszy start w odnowie wsi” i siedem w kategorii „Wieś dziedzictwa kulturowego”. Ponadto zgłoszono do oceny 12 projektów w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi” oraz trzy domostwa w kategorii „Najpiękniejsza zagroda wiejska”.

Jury uznało, iż w kategorii „Najpiękniejsza wieś” na drugie miejsce zasłużyły Zębowice, które otrzymają nagrodę pieniężną w kwocie 10 tysięcy złotych. Dwa trzecie miejsca zdobyły ex-equo wsie Walce oraz Centawa (gmina Jemielnica). Nagrodą jest po siedem tysięcy złotych.

W tegorocznym konkursie po raz pierwszy oceniana była – przez grono ekspertów m. in. z dziedziny ochrony zabytków, architektury, zagospodarowania przestrzennego – nowa kategoria „Wieś dziedzictwa kulturowego”. Tu jury przyznało jedną nagrodę – laureatką została wieś Jemielnica. Nagroda, to 10 tysięcy złotych.

Jedną pierwszą nagrodę przyznano także w kategorii „Najlepszy start w odnowie wsi”. Otrzymała ją wieś Rozmierka w gminie Strzelce Opolskie (nagroda: 7 tysięcy złotych). W tej samej kategorii na dwa równorzędne wyróżnienia zasłużyły wsie Gierszowice w gminie Olszanka oraz Ciepielowice w gminie Dąbrowa. Obie otrzymają po 3,5 tysiąca złotych.

W kategorii „Najlepszy projekt”, pierwsze miejsce i nagrodę ośmiu tysięcy złotych przyznano wsi Zagwiździe w gminie Murów za „Zabytkowe centrum kultury” mieszczące się w zabytkowej kuźni. Drugie miejsce zdobył Kadłub w gminie Strzelce Opolskie za „Muzeum bez murów” (nagroda: 6 tysięcy złotych). Trzecie miejsce jury przyznało wsi Koperniki w gminie Nysa za projekt „Pierniki prosto z Kopernik” (nagroda: 4 tysiące złotych). Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała wieś Skorogoszcz w gminie Lewin Brzeski za projekt „Legenda o Skorogoszczy” (nagroda: 2 tysiące złotych).

I wreszcie w kategorii „Najpiękniejsza zagroda wiejska” dwa równorzędne trzecie miejsca otrzymali państwo Teresa i Joachim Sobotowie ze wsi Olszowa w gminie Ujazd oraz państwo Małgorzata i Wilhelm Kopitzowie ze wsi Pietna w gminie Krapkowice. Nagrodą jest po tysiąc złotych.

Konkurs „Piękna wieś opolska” odbywał się po raz szesnasty. Jego uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród zaplanowane jest na 21 września w Karłowicach – wsi tegorocznej laureatce rywalizacji. (MS)