poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Piękna mowa śląska

Dziewiątego maja w Publicznej Szkole Podstawowej im. Franciszka Myśliwca w Izbicku odbył się Wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”. Było to już dwudzieste pierwsze spotkanie z niezwykłą śląską mową.

Piękną żyjącą skamieliną” nazwał mowę śląską wielki filolog i slawista Aleksander Brückner. Jak bardzo żyjącą, świadczy to, że w konkursie, w którym po raz pierwszy wystąpili dorośli, wzięło udział 193 gawędziarzy.


 

– Konkurs to prawdziwe święto śląskiej kultury – mówi wójt gminy Izbicko Brygida Pytel. – Jesteśmy z tej kultury dumni i bardzo się cieszę, że „Śląskie Beranie” przyciąga coraz więcej szkół. Jak powiedział prof. Jan Miodek, uczestnicy tego konkursu są dowodem na to, że ta skamielina wciąż pięknie żyje. Ja też jestem Ślązaczką i godom po ślonsku – uśmiecha się pani wójt.

Tematyka scenek prezentowanych przez uczniów była bardzo różnorodna, zobaczyliśmy i świniobicie, i fragmenty śląskich dziejów, i opowiedziany gwarą dzień dzisiejszy – uczniowie szkoły z Żędowicach przezabawnie pokazali, jak to się we wsi rządzi i decyduje. Młodym gawędziarzom towarzyszyło… beczenie owieczek – prawdziwych! – które stanowiły część pięknej scenografii. Jury nie miało łatwego zadania, bowiem wszyscy uczestnicy konkursu byli naprawdę znakomici. Najważniejsza jednak jest duma z dziedzictwa własnej kultury. – Jesteśmy Ślązaczkami! – po występie ze świetnym monologiem „Dwie kamratki z Krampy” powiedziały chórem Weronika Siwiec z gimnazjum w Zdzieszowicach i jej opiekunka, Beata Babilec, i ta duma zabrzmiała w ich głosach.

A po południu w szkole odbył się II Jarmark Folklorystyczny „W tradycji siła i moc zaklęta”, na którym można było m.in. spróbować regionalnych specjałów i kupić dzieła ludowych artystów To był naprawdę piękny śląski dzień.

Anita Tyszkowska


 


 

Laureaci XXI Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie”


 

Scenki rodzajowe „małe”

1. Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie – „Mamulka” – opiekun: Angela Szewczyk

2. ZSGI Publiczna Szkoła Podstawowa w Izbicku – „Na banhofie”

3. (ex aequo) • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pokrzywnicy – „Świniobicie”; • Szkoła Podstawowa nr 1 w Głogówku – „Pomyłka Tante Any”


 

Scenki rodzajowe „duże”

1. (ex aequo) • Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich – „VIII wieków Olesna”; • Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Żędowicach – „Jak je żytko, to byndzie wszystko”

2. ZSGI Publiczna Szkoła Podstawowa w Krośnicy – „Żona”

3. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Złotnikach – „Piyrwyj u stolołrza”


 

Występy indywidualne – gimnazja

1. Mirela Hendel (ZSGI Publiczne Gimnazjum w Izbicku) – „Jak krośnickie KGW Chorzów podbijało”

2. Wiktor Griner (Publiczne Gimnazjum Dwujęzyczne w Strzelcach Opolskich) – „Muzyczka”

3. Justyna Nieświec (ZSGI Publiczne Gimnazjum w Izbicku) – „Marasy”

4. Jessica Palica (ZSGI Publiczne Gimnazjum w Izbicku) – „Jak to ołma po świecie rajzowała”

5. Weronika Siwek (Publiczne Gimnazjum w Zdzieszowicach) – „Dwie kamratki z Krampy”

Wyróżnienia: • Ewelina Puzik (Publiczne Gimnazjum w Szymiszowie) – „Fajer mojego bracika”; • Paulina Buchta (Publiczne Gimnazjum w Biadaczu) – „Przysłowia mądrością narodów”


 

Występy indywidualne – dorośli

1. Norbert Kleman (Opole) – „O chopie co go to diołboł łod łobieszynioł wyratował”

2. Monika Dombrowska (Kadłub) – „Ora et labora et lege”

3. Krystyna Richter (Krośnica) – „Zołlyty”

4. Mateusz Skóra (Izbicko) – „Nowy zwyczaj na weselach”,

Wyróżnienia: • Marcin Skóra (Izbicko) – „Latający pierun”; • Mateusz Wiecha (Zespół Szkół w Komornie) – „Historia mojego prapraołpy Hulina”