wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Piechowice: Zawsze działamy wspólnie

Położone w przygranicznym polsko-czesko-niemieckim rejonie Piechowice sąsiadują z najważniejszymi ośrodkami turystycznymi Kotliny Jeleniogórskiej, są świetnie skomunikowane i dlatego atrakcyjne dla inwestorów. Warto podkreślić, iż na terenie gminy, nieopodal drogi krajowej nr 3 Świnoujście – Jakuszyce, zlokalizowana jest podstrefa Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, a między tą trasą a drogą wojewódzką nr 366 znajdują się tereny inwestycyjne. Piechowice są gminą gospodarną, pracowitą, mądrze i konsekwentnie zarządzaną już od wielu lat.

Dla piechowickiego samorządu rok 2016 był rokiem dobrym. – Zmieniła się też mentalność naszych mieszkańców, ludzie są bardziej razem, są aktywniejsi i zauważam więcej postaw prospołecznych – ocenia burmistrz Witold Rudolf. – Staramy się nie dzielić mieszkańców na lepszych i gorszych, a tam, gdzie są jakieś pęknięcia, działamy koncyliacyjnie i zasypujemy rowy między ludźmi. Jestem członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale staram się, aby w gminie nie było zbyt wiele polityki, tylko normalna samorządowa robota na rzecz wszystkich mieszkańców. Wszyscy działamy wspólnie, aby żyło nam się jak najlepiej.

W tym roku problemy Piechowic w dużej mierze związane są z oświatą. – Musimy ratować szkołę średnią, której byt zagrożony jest przede wszystkim przez problemy demograficzne – mówi burmistrz. – Pracujemy nad tym, aby szkole pomóc, musimy dogadać się z firmami i znaleźć odpowiedni sposób kształcenia, czyli uzawodowienie tej placówki. To kierunek unijny, dobry na dzisiaj i za nim pójdą środki finansowe. Wszystko trzeba przesterować, znaleźć odpowiednich ludzi. Już mam taką grupę, składa się z byłych dyrektorów i uczniów tej placówki.

Najważniejsze w roku 2016 były w Piechowicach inwestycje związane z budową kanalizacji, zadania kosztochłonne i pracochłonne i często w naszym kraju mało popularne. – W tym roku realizujemy kolejny etap prac kanalizacyjnych, musieliśmy skoordynować prace firm wykonawczych, bowiem przeprowadza to Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji, gdzie jesteśmy współudziałowcem – wyjaśnia Witold Rudolf. – Wszystko idzie tak jak powinno, najpierw budujemy kanalizację, a potem robimy przyłącza dla ludzi. Wykonujemy przyłącza, a później mieszkańcy płacą za to w opłatach taryfowych. Niestety, nic nie ma za darmo.

Jak wszystkie samorządy w Polsce, także Piechowice zamierzają skorzystać z nowej unijnej perspektywy. – Przygotowujemy rewitalizację naszego głównego osiedla, a ponadto chcemy przeprowadzić termomodernizację szkoły podstawowej i poprawić infrastrukturę w jej otoczeniu – wylicza burmistrz. – Ponadto trzeba będzie odnowić budynek urzędu, bo w innym razie będę się musiał niedługo z niego ewakuować. Jesteśmy też w Lokalnej Grupie Działania Ducha Gór, dzięki czemu postaramy się o zrealizowanie projektu budowy małej infrastruktury – na przykład placu zabaw, który powstanie na terenie szkoły.

W Piechowicach samorząd nie przejada środków finansowych, zatem budżet na rok 2017 to budżet proinwestycyjny. Gmina będzie pozyskiwała zewnętrzne pieniądze w ramach jeleniogórskich Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i choć do unijnego tortu kolejka zapewne będzie niemała, to zdeterminowany piechowicki samorząd na pewno swoje uzyska. – Właśnie w ramach ZIT-u mamy zamiar zrealizować innowacyjny program e-urząd, który poprawi i usprawni obsługę petentów w naszym urzędzie – uśmiecha się burmistrz Witold Rudolf. – To jest już pewne i na to otrzymamy środki finansowe. A na rok 2017, choć niemało jest problemów i znaków zapytania, patrzę z nadzieją i optymizmem.

HS