sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Piechowice: Święto, szkoły i obwodnica

W tym roku Piechowice świętują 50. rocznicę nadania praw miejskich i stąd niezwykle uroczyście miasto obchodziło podczas Kryształowego Weekendu swoje półwieczne urodziny. Obchody zainaugurował w Hucie Julia burmistrz Witold Rudolf, przekazując symboliczny klucz do miasta, później rozpoczęła się Gala Musicalowa Teatru Broadway, a następne dni czerwcowego weekendu upłynęły pod znakiem dobrej zabawy, muzyki i imprez sportowych. Piechowice bawiły się setnie, bowiem na taką wspaniałą i kulturalną zabawę po prostu sobie zasłużyły.

– Atmosfera była świetna, a dodatkowo dopisali nam mieszkańcy, frekwencja i pogoda – cieszy się burmistrz Witold Rudolf. – A w ramach Kryształowego Weekendu odbyło się kilka imprez cyklicznych, które wcześniej organizowane były w różnych miesiącach. Odsłonięto tablicę upamiętniającą naszego honorowego obywatela, śp. Marka Galińskiego, trenera Mai Włoszczowskiej, a ponad 60 zawodników zmierzyło się po raz siódmy z trasą Górzynieckiej Czasówki. Ponadto na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 odbył się dziewiąty turniej letniego biathlonu poświęcony pamięci biathlonisty Łukasza Semeriaka, który się świetnie zapowiadał, ale zginął w wypadku komunikacyjnym. Chcę też podkreślić, iż nasze święto było dobrą okazją na wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Piechowice byłemu zasłużonemu burmistrzowi Stanisławowi Ejnikowi, który był dobrym gospodarzem w latach 1995-2006, ale jednocześnie los mu nie sprzyjał, bowiem musiał zmierzyć się ze skutkami powodzi, które nawiedziły gminę.

Pięknie niedawno świętowały Piechowice, ale proza życia, problemy i zadania stojące przed miejscowym samorządem to zupełnie inna już sprawa. W pierwszym półroczu trzeba było zmierzyć się z wprowadzeniem zmian w oświacie i to podzieliło trochę radnych, z których 11 zagłosowało za utworzeniem jednej szkoły w gminie. Ta placówka wchłonie gimnazjum i powstanie jedna szkoła na bazie dwóch obiektów szkolnych – dotychczasowego gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 1.

– Ale kurator nie podzielił tego poglądu, a wojewoda nie miał wyjścia i uchylił naszą uchwałę – wyjaśnia burmistrz Witold Rudolf. – W efekcie opinię kuratora zaskarżyliśmy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a poza tym zaskarżyliśmy rozstrzygnięcie wojewody dolnośląskiego, który podzielił zdanie kuratora oświaty. Zatem dzisiaj mamy jedną szkołę podstawową i wygaszane przez dwa lata gimnazjum. Reasumując – rozbudujemy podstawówkę i przeprowadzimy adaptację pomieszczeń gimnazjum, a ja mam nadzieję, że nasza rada do tego się przychyli.

Nie tylko modernizacją bazy oświatowej zajmuje się dzisiaj piechowicki samorząd. Realizowany jest program e-Urząd, który ma usprawnić obsługę mieszkańców, a ponadto jest szansa, że gmina otrzyma środki finansowe na rewitalizację budynku urzędu i budowę kanalizacji w górnej części miasta.

– Ważnie jest też dla nas to, że powstanie obwodnica Piechowic, a samorząd województwa dolnośląskiego chce przeprowadzić tę inwestycję metodą „zaprojektuj i wybuduj” – uśmiecha się burmistrz Witold Rudolf. – Obwodnica powstanie najprawdopodobniej w roku 2021 i da szansę rozwojową przyległym do niej terenom.

HS