środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

„Piastun” dla ukraińskiej młodzieży

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła spotkał się z młodymi Ukraińcami, których rodziny ucierpiały w wyniku tragicznych wydarzeń na kijowskim Majdanie. Pobyt kilkunastoosobowej grupy dzieci i młodzieży na Opolszczyźnie, to wspólna inicjatywa Fundacji „Piastun”, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Opola.

Wizyta w województwie opolskim to jedno z przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Opolskie Ukrainie”. Inspiracją do jego powstania była aktualna sytuacja na Ukrainie oraz wieloletnia współpraca Fundacji z naszym wschodnim sąsiadem. Zaowocowało to uruchomieniem w marcu tego roku strony internetowej, będącej platformą informacji i pomocy Ukrainie.

– Wydarzenia na Ukrainie były obecne poprzez media w każdym polskim domu. Pomyśleliśmy zatem, aby stworzyć stronę internetową i wspólnie pomagać Ukrainie, szczególnie w odniesieniu do Obwodu Iwano-Frankiwskiego, z którym od wielu lat współpracujemy i jesteśmy emocjonalnie związani – podkreślił Krzysztof Pawlak, prezes Fundacji „Piastun”. Jak zaznaczył, inicjatywa ta od początku zyskała pozytywna reakcję społeczną i w jej realizację włączyło się wiele instytucji oraz ludzi dobrej woli:– Zarówno stworzenie strony internetowej oraz koszty jej prowadzenia zostały zrealizowane dzięki wrażliwości darczyńców – podkreślił. Także pobyt grupy z Ukrainy to wynik współpracy wielu instytucji, firm, osób prywatnych i anonimowych darczyńców. Oprócz wkładu finansowego oferowali m.in. zaangażowanie, czas oraz wkład rzeczowy m.in. darmowy nocleg, organizację gier i zabaw, darmowe posiłki czy wejściówki do wielu ciekawych miejsc. – Mam nadzieję, że jak już wrócicie do swoich domów, będziecie wiedzieć, że macie po tej stronie granicy oddanych przyjaciół – mówił Krzysztof Pawlak do młodych gości.

Marszałek Andrzej Buła podziękował Fundacji Piastun oraz wszystkim, którzy mieli swój wkład w organizację tej inicjatywy. – Cieszę się, że darczyńcy sprawili Wam taki prezent, że mogliście do nas przyjechać i skorzystać z mnóstwa atrakcji – mówił do dzieci marszałek. Jak zaznaczył, wsparcie sąsiada w tak trudnych chwilach jest nieocenione, a gesty solidarności są niezwykle ważne i budujące – Jesteśmy świadomi, że nam kiedyś też ktoś pomagał w dążeniu do wolności i my również chcielibyśmy wam pomóc. Kiedyś to od was będzie zależało, co się będzie działo w waszym kraju – podkreślił marszałek.

– Rodzice tych dzieci walczyły na Majdanie, by miały one lepszą przyszłość i możliwość realizacji swoich marzeń. Dziękuję wszystkim za serdeczne przyjęcie i solidarność – mówiła opiekunka grupy z Ukrainy.

Jak podkreśliła, to już jej trzeci pobyt w naszym kraju i za każdym razem ma same pozytywne wrażenia z wizyt w kolejnych miejscach. – Jak tylko wrócę na Ukrainę, opublikuję na naszej stronie internetowej wrażenia z pobytu i podzielę się ze wszystkimi pozytywną energią – dodała.

Podczas spotkania wyróżniono osoby, które brały czynny udział w organizacji tego przedsięwzięcia. Otrzymali oni podziękowania i pamiątkowe dyplomy z rąk prezesa Fundacji Krzysztofa Pawlaka. Marszałek Andrzej Buła obdarował natomiast dzieci słodkimi prezentami i pamiątkowymi upominkami. W programie pobytu gości z Ukrainy zaplanowane jest zwiedzanie wielu atrakcji turystycznych m.in. wizyta w Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego, Juraparku w Krasiejowie, Ogrodzie Zoologicznym w Opolu, Zamku w Mosznej oraz na Wieży Piastowskiej. Młodzi Ukraińcy będą mieli także okazję integracji ze swoimi polskimi rówieśnikami i udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez wolontariuszy. KK