czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pętla fiskusa…

Rząd zapowiedział podwyższenie płacy minimalnej do kwoty 1750 zł. To oznacza podwyżkę składek ZUS dla nowych przedsiębiorców.

Osoby, które decydują się na założenie nowej działalności gospodarczej, opłacają niższe składki ZUS w wysokościach preferencyjnych, przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności. Wysokość tych obniżonych składek zależy od wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Im płaca minimalna jest wyższa, tym wyższe są składki płacone przez nowych przedsiębiorców.

Rząd zapowiedział podwyższenie płacy minimalnej. Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 1680 zł, ma wzrosnąć od stycznia do kwoty 1750 zł. Oznacza to wzrost o 4 proc.. O tyle też wzrosną składki ZUS dla nowych przedsiębiorców. Podstawę wymiaru składek preferencyjnych stanowi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie podstawa ta wynosi 504 zł. Ulgowe składki dla nowych firm liczone od tej podstawy wynoszą zatem 431,18 zł miesięcznie. Od stycznia 2015 r. podstawa wymiaru wzrasta do kwoty 525 zł.

Przypomnijmy, że opłata na ZUS jest niezależna od dochodów firmy (masz straty – tez musisz płącić). Płacą wszyscy, którzy postanowili spróbować sił zakładając własną firmę. (zus.pox)