niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Perła w koronie Rzeczypospolitej

Mazowsze – jeden z najbardziej znanych na świecie polskich zespołów artystycznych, już niedługo zatańczy i zaśpiewa we Wrocławiu.

 

Znają ich chyba wszyscy. Ci jednak, którzy ich nie widzieli i nie słyszeli na żywo mają niedługo szansę. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” (nazywany jest Ambasadorem Polskiej Kultury) został powołany do życia 8 listopada 1948 roku. Dziś „Mazowsze” nadal zachwyca młodością, wigorem, profesjonalizmem i kolorem. W repertuarze zespołu znajdują się opracowania folkloru z 42 regionów Polski. Słowo „Mazowsze” stało się hasłem wywoławczym utożsamianym z nieznanym cudzoziemcom krajem i kulturą, zaś dla Polonii stało się synonimem patriotyzmu i ojczyzny. Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie najpełniej oddaje rangę i wartość zespołu, który od ponad 60 lat porywa publiczność na całym świecie.

Mazowsze” – jeden z najbardziej znanych na świecie polskich zespołów artystycznych, ściśle powiązanych z tradycją i kulturą ludową, narodowymi tańcami, piosenkami, przyśpiewkami. Cechy jakie nabywają dzięki temu ich dzieła, sprawiają, że wszyscy widzowie zaczynają odczuwać specyficzną więź, łączącą ich z przeszłością, ale przede wszystkim z całością teraźniejszego społeczeństwa. Dla obcokrajowców, zespół był jedną z pierwszych możliwości poznania polskiej kultury. „Jeśli takie jest oblicze Polski, to niech żyje Polska!” napisał o zespole szwajcarski dziennik „Gazette de Lausanne”.

Dotychczas zespół występował ponad siedem tysięcy razy dla ponad 16 milionów widzów, w 50 krajach na pięciu kontynentach. Tym razem wystąpi we Wrocławiu podczas Wielkiej Gali Jubileuszowej 65. lecia.

Niecodzienny charakter koncertu zapewni 120 tancerzy, śpiewaków i muzyków, ponad 1500 przepięknych kostiumów z 20 etnograficznych regionów Polski. Starannie wybrane, najpiękniejsze choreografie zespołu, najpopularniejsze piosenki i różnobarwne plamy wirujące po scenie w rytmach poloneza, krakowiaka, oberka, mazura czy kujawiaka.

 

Hala Stulecia (Wystawowa 1, Wrocław) 19 października br., godz. 19.00