środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Partner z Kartuz

Oficjalne odsłonięcie herbu gminy Żukowo, na fasadzie budynku Urzędu Gminy Świdnica ostatecznie przypieczętowało umowę partnerską, zawartą 31 sierpnia 2014 r.

To już gminna tradycja, że umowy dotyczące współpracy partnerskiej podpisywane są w każdej z gmin. W gminie Żukowo, taka uroczystość miała miejsce 17 maja, podczas sesji Rady Miejskiej – z okazji 25-lecia nadania praw miejskich. Rewizyta delegacji z partnerskiej gminy odbyła się podczas dorocznego święta plonów.

Uroczyste podpisanie, czwartej już umowy partnerskiej dla gminy Świdnica odbyło się w sali balowej pałacu w Krzyżowej. Świadkami tego wydarzenia byli m.in. starostowie powiatu świdnickiego oraz kartuskiego Zygmunt Worsa i Janina Kwieceń, a także burmistrzowie miast partnerskich: Erich Maier – ówczesny burmistrz Lamperthem, obecny burmistrz miasta Lampertheim Gottfried Störmer oraz Marleen Van den Bussche burmistrz m. Maldegem wraz z przybyłymi delegacjami.

Jest mi niezmiernie miło, że właśnie dzisiaj możemy się spotkać w Krzyżowej, w miejscu historycznym, aby przypieczętować nasze partnerstwo. Ja zawsze powtarzam, że partnerstwo zależy od ludzi oraz od tego jak jesteśmy do tego niego przygotowani i zaangażowani. Podczas dzisiejszych dożynek gościmy zespół taneczny „Rapsodia” z Żukowa, co jest dowodem, że pomiędzy gminami już trwa wymiana na płaszczyźnie ośrodków kultury, z czego bardzo się cieszę. Wiem, że z tej obustronnej współpracy będzie rodziło się wiele dobrych pomysłów – mówiła Teresa Mazurek, wójt gminy.

Bardzo nam zależało, aby w ramach partnerstwa powiatu kartuskiego i świdnickiego, taką współpracę nawiązały gminy. Każdy z regionów, zarówno kaszubski jak i dolnośląski ma bogatą tradycję i obfituje w wiele atrakcji. Stąd chcemy aby dzieci, młodzież, jak i dorośli mieli szansę poznania tych pięknych zakątków Polski – podkreślał burmistrz Żukowa, Jerzy Żurawicz, podczas podpisania umowy partnerskiej.

Umowę partnerską w imieniu władz gminy podpisały: wójt gminy Teresa Mazurek, przewodnicząca Rady Gminy Regina Adamska, a w imieniu gminy Żukowo, burmistrz Jerzy Żurawicz, w obecności przewodniczącego Rady Miejskiej Adama Okrój. Uroczystość w Sali Balowej w pałacu zgromadziła delegacje władz miast partnerskich, radnych Rady Gminy Świdnica, kierownictwo Urzędu Gminy, a przede wszystkim inicjatorów tego partnerstwa: starostę powiatu Świdnickiego Zygmunta Worsę oraz starostę powiatu kartuskiego Janinę Kwiecień. To właśnie dzięki współpracy powiatów świdnickiego i kartuskiego, która trwa od 2009 roku, możemy być świadkami kolejnego partnerstwa – podkreślali zgodnie starostowie obu powiatów.

Ceremonię zawarcia obustronnej umowy uświetnił występ Alicji Bajorek, uczennicy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. W swojej dotychczasowej karierze Alicja zdobyła złoty medal i szczególne wyróżnienie jury w Konkursie Baletowym- Lyon 2014, jak również wyróżnienie za osobowość sceniczną w Konkursie Choreograficznym- Bytom 2014. Nagrodę WENA za osiągnięcia w dziedzinie taniec- Bytom 2013. Nagrodę specjalną Fundacji Balet na Międzynarodowym Konkursie „Złote Pointy”- Szczecin 2013 Alicja Bajorek uczestniczyła już w wielu konkursach w Polsce i zagranicą, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie im. Wojciecha Wiesiołowskiego- Gdańsk 2011 i 2013. W 2008 r. Alicja Bajorek prezentowała gminę Świdnica na Święcie Narodów miast partnerskich miasta Lampertheim.