sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Paprocie w roli głównej

W malowniczej kotlinie, na stokach Wzgórz Dębowych położone jest Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach, ogromny ponad 62 hektarowy park. To jedno z tych miejsc, gdzie możemy spędzić czas z rodziną wśród zieleni, często unikatowej, ale także sporo nauczyć się i zainspirować w urozmaicaniu naszych ogrodów i ogródków. Cyklicznie organizowane imprezy bardzo nam w tym pomogą.

W niedzielę 23. września Arboretum zaprasza na X Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni. Trawy ozdobne i turzyce jako rośliny o niezwykłej urodzie i wyjątkowej odporności na suszę są coraz bardziej doceniane. Bywają obecnie głównym elementem ogrodu, bądź tłem dla innych roślin, są zarówno bardzo wysokie, jak i niskie, często o jedwabistych, zwiewnych kwiatostanach.

Głównym bohaterem Festiwalu będą tym razem niedoceniane paprocie. Teraz na świecie występuje około 10 tys. gatunków paproci, co jest małą liczbą w porównaniu do ich bogactwa w okresie prehistorycznym, gdy istniało ich wtedy około milion gatunków. Dowiemy się dlaczego warto je uprawiać, zobaczymy wystawę „Urokliwe paprocie” oraz ogród pokazowy paproci zaproponowany przez miłośników tych roślin i forum „Zielono Zakręceni”. Zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ wiele unikatowych okazów zostało sprowadzonych m. in. z Japonii oraz Wielkiej Brytanii, wśród których znajdują się także paprocie jadalne.

Wykłady i spotkania, w tym miłe niespodzianki dla gości, będą odbywały się w godzinach od 11 do 14. Spacer, który poprowadzi znawca paproci – Pola Kijańska z forum „Zielono Zakręceni” wraz ze specjalistami z Arboretum rozpocznie się o godzinie 14. W programie Festiwalu znajdzie się również wykład Wojciecha Podstolskiego z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego o roślinach towarzyszących trawom. Tradycyjnie od 9 do 18 będzie czynny kiermasz z ciekawą ofertą roślin – nie tylko traw i paproci.

O godzinie 13 rozpocznie się koncert pod hasłem „Fantastyczny świat harfy”. W wykonaniu duetu harfowego Magdaleny Just i Malwiny Lipiec – Rozmysłowicz, usłyszymy różne gatunki muzyczne: klasykę, pop, jazz i muzykę filmową.

Wrzesień to czas gdy jeszcze można zobaczyć kwitnące hortensje (jest ich ponad 400 odmian), floksy, ketmie i budleje. Teraz właśnie w pełnej krasie są wielobarwne trawy, a także astry i rozchodniki w dziesiątkach odmian. Na stawach jeszcze kwitną grzybienie, niekiedy o zaskakująco różnorodnych barwach. Nadszedł też czas dojrzewania dereni oraz egzotycznych drzew i krzewów, takich jak mało u nas znane jarząby o białych, żółtych i różowych owocach.