niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Panorama Racławicka – 30 lat we Wrocławiu

W ramach 30. rocznicy udostępnienia Polakom we Wrocławiu Panoramy Racławickiej przygotowano szereg imprez. Część jest już za nami, ale oczywiście najwięcej będzie w czerwcu.

Wykłady i zajęcia dla dzieci na Dworcu PKP Wrocław Główny

5-6 czerwca 2015

Dla dzieci

5 czerwca, godz. 16.00
Dworzec PKP Wrocław Główny
„Panorama  – obraz z trzecim wymiarem” – zabawa dla dzieci od 6 do 12 lat 
Uczestnicy obejrzą wystawę planszową przed budynkiem dworca, poznają specyfikę panoramy, jako dzieła sztuki łączącego w sobie malarstwo i scenografię, a następnie wykonają prace plastyczne, inspirowane Panoramą Racławicką lub wg własnego pomysłu. Do dyspozycji młodych twórców będzie karton, papier, gałązki, wytłoczki, klej oraz  farby plakatowe. Najbardziej udane realizacje zostaną sfotografowane i zaprezentowane na stronie FB Panoramy Racławickiej.
Prowadzi Izabela Trembałowicz-Chęć.  Wstęp wolny
Zbiórka przed wejściem na dworzec Wrocław Główny od ul. Piłsudskiego
Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym od 25 maja w godz. 9.00-15.00, 
tel.: 71 372 51 48

6 czerwca, godz. 16.00
Dworzec PKP Wrocław Główny
„Panorama – obraz z trzecim wymiarem” – zabawa dla dzieci od 6 do 12 lat 
Uczestnicy obejrzą wystawę planszową przed budynkiem dworca, poznają specyfikę panoramy, jako dzieła sztuki łączącego w sobie malarstwo i scenografię, a następnie wykonają prace plastyczne, inspirowane Panoramą Racławicką lub wg własnego pomysłu. Do dyspozycji młodych twórców będzie karton, papier, gałązki, wytłoczki, klej oraz  farby plakatowe. Najbardziej udane realizacje zostaną sfotografowane i zaprezentowane na stronie FB Panoramy Racławickiej. Prowadzi Izabela Trembałowicz-Chęć.  Wstęp wolny. Zbiórka przed wejściem na dworzec Wrocław Główny od ul. Piłsudskiego. Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym od 25 maja w godz. 9.00-15.00, tel.: 71 372 51 48.

Dla dorosłych

5 czerwca, godz. 18.00

Dworzec PKP Wrocław Główny, Sala Sesyjna, I piętro, wejście klatką schodową
pomiędzy salonikiem prasowym „Ruch” a bankomatami
„Panoramy europejskie” – wykład
Na świecie do naszych czasów przetrwało zaledwie kilkadziesiąt historycznych panoram, z czego jedenaście w Europie. W ostatnim dziesięcioleciu XIX w. było ich kilkaset. Wiele z nich zostało powtórnie przemalowywanych, bądź malowanych na odwrociach. Bardziej zniszczone były cięte na mniejsze fragmenty i sprzedawane jako obrazy sztalugowe. Do ich schyłku na przełomie XIX i XX w. doprowadziło wynalezienie filmu. Od tego czasu minęło 100 lat i oto znowu u progu XXI w. obserwujemy renesans zainteresowania tym gatunkiem. W dobie stereoskopii, trójwymiarowej telewizji i wirtualnych form multimedialnych ponownie wraca się do oglądania panoram – teraz jako zabytkowych reliktów dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Na spotkaniu prowadzonym przez Romualda Nowaka zaprezentowane zostaną wszystkie funkcjonujące obecnie w Europie panoramy. Wstęp wolny.

6 czerwca, godz. 18.00
Dworzec PKP Wrocław Główny, Sala Sesyjna, I piętro, wejście klatką schodową
pomiędzy salonikiem prasowym „Ruch” a bankomatami
„Polskie Panoramy batalistyczne” – wykład
Najsłynniejsze polskie płótno batalistyczne to Panorama Racławicka – pierwsze w Polsce i jedyne zachowane w całości do dziś malowidło panoramowe. Upamiętnia ono pierwszą zwycięską bitwę Powstania Kościuszkowskiego przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Po sukcesie tej panoramy jej twórcy Jan Styka i Wojciech Kossak tworzyli, o czym niewielu dziś pamięta, kolejne monumentalne dzieła głównie o tematyce batalistycznej. Na spotkaniu przypomniane zostaną i pokazane na archiwalnych fotografiach te polskie panoramy, które powstały na przełomie XIX i XX w.  Wykład wygłosi Beata Stragierowicz. Wstęp wolny.

 

Fatal error: Class 'CToolsCssCache’ not found in /homepages/1/d471067512/htdocs/includes/cache.inc on line 31