sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Opowieść o wrzecionach, przęślikach, kołowrotkach

W październiku Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprasza na dwa spotkania poświęcone tradycyjnym rękodziełom.

5 października, godz. 12.00

Pokaz wyplatania wyrobów z wikliny poprowadzą pracownicy Zakładu Wikliniarskiego WIKER. Zaprezentują wiklinę – surowiec trwały i ekologiczny, który pozwala na tworzenie wyrobów wyjątkowych i niepowtarzalnych. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość wysłuchania opowieści o technice plecionkarskiej tworzenia wyrobów z wikliny okorowanej (jasnej) i wikliny nieokorowanej (zielonej), zobaczenia pracy rękodzielników, a także samodzielnego spróbowania wykonania splotów. Spotkaniu będzie towarzyszył kiermasz wyrobów wikliniarskich. Wstęp wolny.

19 października, godz. 12.00

Muzeum Tkactwa z Kamiennej Góry zaprasza na spotkanie przy kądzieli. Zaprezentowana zostanie technika przędzenia, wszystkie sprzęty oraz urządzenia używane dawniej do wyrobu nici. Opowieść o wrzecionach, przęślikach, kołowrotkach przybliży uczestnikom pokazu trudną technikę wytwarzania przędzy. Pracownicy Muzeum opowiedzą także o obróbce lnu, wełny oraz bawełny, zdradzą tajemnice związane z tkactwem ludowym. Zaproszą też do pracy przy kołowrotku i wrzecionie. Wstęp wolny.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul. Traugutta 111/113