sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Opolskie w Sejmie

Pod patronatem marszałek Sejmu RP Ewy Kopacz w Sali Kolumnowej Sejmu 13 marca odbyła się konferencja pn. „Opolskie wyzwania demograficzne”.

W organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i Centrum im. Adama Smitha spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele ministerstw, specjaliści. Dyskusja dotyczyła narzędzi opolskiego programu specjalnej strefy demograficznej. Jak mówi marszałek Andrzej Buła, celem władz regionu było zaprezentowanie założeń programu Specjalnej Strefy Demograficznej i zainteresowanie nim władz centralnych. Efekt został osiągnięty, bo program chwalili zarówno minister Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta RP, jak i obecni na spotkaniu przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Edukacji. To ważne, ponieważ niektóre narzędzia przygotowane w ramach Programu wymagają uregulowań prawnych. Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, który otwierał konferencję zapowiedział, że wszystkie płynące z niej rekomendacje zostaną szczegółowo przeanalizowane przez posłów.

Minister Wóycicka podkreślała, że problemy demograficzne, które w największym stopniu dotknęły Opolszczyznę, dotyczą także innych regionów w kraju. – Dlatego warto przyjrzeć się tym sprawom, które autorzy programu kierują do rządu i parlamentarzystów. Mówiła także że opolski program jest świetnym przykładem kompleksowej i komplementarnej próby rozwiązania problemów, z jakimi boryka się regionu: – Prezydent wielokrotnie dawał wyraz wsparcia tego programu, był m.in. w Opolu na konferencji poświęconej jego prezentacji.

Także wiceminister Jacek Męcina z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej chwalił program: – Widać tutaj strategiczne podejście do rozwiązywania problemów. Zwracał także uwagę na to, by zapewnić trwałość proponowanym rozwiązaniom. – Pewność sytuacji jest ważna dla każdej rodziny, trzeba o tym pamiętać – mówił.

Podczas konferencji członkowie zarządu województwa zaprezentowali narzędzia realizacji programu w ramach jego czterech pakietów: 1- Praca to bezpieczna rodzina, 2 – Edukacja a rynek pracy, 3 – Opieka żłobkowo-przedszkolna oraz 4 – Złota jesień.

 

Transmisja z obrad dostępna jest na stronie sejmowej:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=493D7B6778EC4E65C1257C9900476121