niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Opolskie smaki w Dijon

W ramach współpracy regionów Porozumienia Czterostronnego województwo opolskie zaprezentowało się podczas XVIII Dni Nadrenii-Palatynatu w Dijon w Burgundii. Opolska wizyta w Dijon była wstępem do zacieśnienia opolsko-burgundzkiej współpracy.

Tegoroczny festyn odbył się pod hasłem „Czym jest la rue Buffon?“. Impreza na ulicy Buffon, przy której znajduje się siedziba Domu Nadrenii-Palatynatu, zgromadziła pomimo deszczowej pogody tłumy mieszkańców stolicy naszego przyszłego regionu partnerskiego. Oficjalnego otwarcia festynu dokonali prezydent Landtagu Nadrenii-Palatynatu Joachim Mertes, wiceprezydent Rady Regionalnej Burgundii Safia Otokoré oraz burmistrz Dijon Alain Millot.

Województwo opolskie zaprezentowało się po raz pierwszy podczas Dni Nadrenii-Palatynatu w Dijon i należy podkreślić, że było to udana premiera. Opolskie stoisko przygotowane przez Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji było ciągle oblegane przez tłumy zwiedzających, którzy mogli zapoznać się nie tylko z materiałami promującymi nasz region, zaczerpnąć informacji o Opolszczyźnie, ale również spróbować prawdziwego śląskiego kołacza. Franciszek Magosz, właściciel Cukierni Magosz z Krapkowic przygotował dla gości kołacz z serem, makiem oraz jabłkami. Pochwał dla smacznego ciasta ze stronu francuskich przyjaciół nie było końca. Nie zabrakło również opolskiej chałwy oraz cukierków z brzeskiej firmy Odra. Z uczestnictwa Opolan w imprezie cieszyli się szczególnie najmłodsi Burgundczycy, którzy obdarowywani byli nie tylko słodkościami, ale także pamiątkowymi gadżetami.

Udział województwa opolskiego w Dniach Nadrenii-Palatynatu w Dijon był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Domu Nadrenii-Palatynatu w Dijon oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Opolskie współpracuje z Burgundią w ramach Porozumienia Czterostronnego, umowa dwustronna między naszymi regionami zostanie natomiast podpisana już w przyszły poniedziałek w Opolu. (PŁ)