– Przede wszystkim stawiamy na aktywizację mieszkańców, ale mamy też konkretne, niemałe pieniądze, które pozwalają na poprawę warunków życia na obszarach wiejskich – mówił członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka. Na konferencji prasowej zaprezentował to, na co w tym roku mogą liczyć opolskie wsie.
W ubiegłym roku 98 organizacji pozarządowych, działających na rzecz mieszkańców wsi, otrzymało w sumie 782 tysiące złotych na rozwój i realizację swoich inicjatyw. Pieniądze zostały przekazane m.in. na wykonanie remontów w siedzibach organizacji, doposażenie w sprzęt, zagospodarowanie terenów wspólnych wsi, organizację imprez, konkursów kulinarnych i imprez podczas których prezentowano dziedzictwo kulinarne mieszkańców
– W tym roku mamy 400 tys. złotych na wsparcie rozwoju instytucjonalnego tych organizacji, 250 tys. złotych na inicjatywy związane z 25-leciem programu Odnowy Wsi, 150 tys. złotych na inicjatywy kulinarne oraz – nowość – 100 tys. złotych na wsparcie projektów związanych z pszczelarstwem – informował Antoni Konopka. – Będą też coroczne konkursy, w tym konkurs „Piękna Wieś Opolska” z motywem przewodnim 25-lecia programu Odnowy Wsi, stawiamy także na dalszy rozwój aktywności kół gospodyń wiejskich i wspieranie dziedzictwa kulinarnego regionu – dodał.
Marszałek wyrażał także nadzieję, że w tym roku, po dwuletniej przerwie związanej z pandemią, uda się zorganizować dożynki wojewódzkie, które zawsze są wielkim świętem rolników i mieszkańców wsi. Tegoroczne święto plonów zostało zaplanowane na 4 września w Branicach.
W tym roku mieszkańcy obszarów wiejskich także mogą liczyć na kolejne pieniądze unijne. – Ogłosimy niebawem nabory na działania związane z gospodarką wodno-ściekową, gdzie mamy do wydana jeszcze 14,3 mln euro, na budowę i modernizację dróg lokalnych, na co jest jeszcze 8,8 mln euro. Lokalne Grupy Działania dysponują kwotą 6,5 mln euro dla mieszkańców wsi i także powoli ogłaszają nabory projektów na zagospodarowanie tych pieniędzy – mówił marszałek Konopka. (umwo)