środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Opolskie drogi

Dwadzieścia trzy inwestycje na drogach wojewódzkich, o wartości ponad 187 mln zł, zaplanowano w tym roku w województwie opolskim.

Jedną z pierwszych planowanych dużych inwestycji w tym roku będzie budowa obwodnicy Malni i Choruli.

– To rekordowy rok na drogach wojewódzkich. Planujemy wyremontować łącznie około 50 kilometrów. Obwodnica Malni i Choruli jest od dawna oczekiwana, mieliśmy przez kilkanaście miesięcy prowadzony przetarg, który ostatecznie został rozstrzygnięty – mówi Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego. Ciekawostką jest to, że będzie ona budowana w technologii betonowej.

Inne większe planowane inwestycje to dokończenie obwodnicy Dobrodzienia oraz remont drogi między Opolem a Namysłowem. Rozbudowa obwodnicy Dobrodzienia to dobra informacja dla mieszkańców, ponieważ dzięki temu ruch samochodów ciężarowych w centrum miasta zostanie ograniczony do minimum.

– Droga z Opola do Namysłowa to jeden z najważniejszych traktów komunikacyjnych w województwie, a jednocześnie połączenie z południem Wielkopolski i wschodnią częścią Dolnego Śląska. Po zakończeniu obwodnicy Czarnowąsów i budowie mostu w Krzywej Górze czas na następne etapy prac, czyli odcinki Ładza – Pokój oraz Biestrzykowice – Jastrzębie – mówi Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje nie tylko duże inwestycje drogowe, ale również prace modernizacyjne poza głównymi szlakami komunikacyjnymi.

– Takie miejsca, oddalone od większych ośrodków, są dla nas bardzo ważne, a o łączących je drogach musimy pamiętać nie tylko w sytuacjach, kiedy główne ciągi komunikacji są zablokowane i trzeba wyznaczyć trasy alternatywne. Na te prace przeznaczymy ponad 44 mln zł – dodaje Bartłomiej Horaczuk.

Ważne są także inwestycje, które poprawią atrakcyjność turystyczną Opolszczyzny. Między innymi za dwa lata z Prudnika będzie można rowerem bezpiecznie dojechać do zamku w Mosznej. – To jedna z wizytówek turystycznych regionu, a piękny zamek i park wymagają komfortowego i bezpiecznego dojazdu – dodaje Szymon Ogłaza.

PW