niedziela, 17 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Opolski szlak

Pętla długości 400 kilometrów to szlak na którym można podziwiać jedenaście wspaniałych zamków i pałaców Opolszczyzny.

Inicjatorem nowego szlaku i nowej publikacji, która go promuje, jest Joanna Kardasińska, prezes fundacji na rzecz zamku książęcego Niemodlin. – Jest to otwarta inicjatywa, czekamy na właścicieli obiektów zabytkowych, którzy oferują choć jedną usługę turystyczną. Dziś ten szlak to 400 kilometrów, na którym znajdziemy miejsca o zróżnicowanej propozycji. Mam nadzieję, że to początek tworzenia bogatej, zintegrowanej propozycji turystycznej – mówiła Joanna Kardasińska podczas prezentacji szlaku i folderu.

Obiekty, o których mowa w publikacji, to: Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej, Zamek w Głogówku, Pałac Jakubus, Zamek Moszna, Zamek Książęcy w Niemodlinie, Zamek w Otmuchowie, Pałac Sulisław, Pałac Większyce, Wieża Piastowska w Opolu oraz Zamek w Rogowie Opolskim. Publikacja została dofinansowana z budżetu województwa opolskiego.

Marszałek województwa Andrzej Buła podkreśla, że samorządowi województwa zależy na tym, by wyjść do turysty z nową propozycją. – Turyści sami do nas przyjeżdżają, widzimy to na przykładzie Zamku Moszna. Ale co sezon chcemy wychodzić z nową propozycją. Do stworzenia tej oferty potrzebujemy partnerów. Bo funkcjonowanie turystyki to obszar wielopłaszczyznowy. To nie tylko sama możliwość zwiedzania, ale również noclegu czy regionalna kuchnia – mówi marszałek.

Marszałek Andrzej Buła mówił jednocześnie, że wiele historycznych zabytków remontowanych jest dzięki funduszom unijnym. – Mam nadzieję, że także w przyszłej perspektywie unijnej będą pieniądze na zachwianie dziedzictwa kulturowego, bo jak widać, to dobre inwestycje.

Zamki i Pałace Opolszczyzny stanowią bogactwo architektoniczne regionu, rozmieszczone w różnych częściach województwa, pochodzą z różnych epok i reprezentują różne style i kierunki w architekturze. To stanowi o ich unikalności. Położenie Opolszczyzny wpływa na to, iż konieczne jest tworzenie „gotowej” oferty turystycznej, pakietu usług i atrakcji dla turystów odwiedzających region. Wydanie broszury promującej opolskie zamki i pałace jest początkiem współpracy pomiędzy obiektami, które są w niej zaprezentowane.