środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Opolski park technologiczny

Wmurowaniem kamienia węgielnego oficjalnie rozpoczęto budowę Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Pierwsze dwa budynki mają być gotowe za rok.

Miasto Opole w 2012 r. powołało spółkę, która jest odpowiedzialna za budowę i prowadzenie Parku Naukowo-Technologicznego. PNT ma się skupiać na kilku branżach przemysłu, które są dominujące na Opolszczyźnie. Park jest budowany przy ul. Wrocławskiej w Opolu, w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. Ma być miejscem współpracy ludzi nauki i biznesu. Cała inwestycja może kosztować około 40 mln zł. W pierwszym etapie powstaną dwa z pięciu budynków parku. Inkubator przedsiębiorczości zbuduje spółka MPM Development z Namysłowa, która zaoferowała cenę blisko 7 mln zł, a obiekt laboratoryjno-doświadczalny firma Skanska, która w przetargu zaproponowała cenę na poziomie 7,6 mln zł.

– Inkubator będzie miał trzy piętra i będzie się w nim mieścić 40 biur oraz sala konferencyjna – wyjaśnia prof. Jarosław Mamala, prezes PNT. – Budynek doświadczalno-laboratoryjny już cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.

Urząd Marszałkowski w Opolu dołoży 6,1 mln zł do budowy Parku Naukowo-Technologicznego. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych.

– Polska ma spory potencjał rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Mamy bardzo dobrze wykształcone społeczeństwo i naukę na dobrym poziomie. Mamy przedsiębiorców odnoszących sukcesy w kraju i za granicą. Niestety, jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o innowacje. Bardzo się cieszę, że tą inwestycją to zmieniamy i tworzymy w Opolu nową jakość – stwierdził Tomasz Kostuś, wicemarszałek województwa.

(Klub 150)