wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Opolski marszałek i ludzie kultury

Tadeusz Eckert, Krystian Czech, Krystian Gajda, Walter Pyka, Wojciech Toporowski i Helena Wojtasik zostali laureatami nagrody marszałka województwa dla animatorów i twórców kultury roku 2013.

Marszałek przyznaje tę zaszczytną nagrodę społecznikom i osobom zawodowo związanym z działalnością kulturalną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury województwa opolskiego. W imieniu marszałka Józefa Sebesty nagrody wręczyli wicemarszałek Roman Kolek i  członkini zarządu województwa Barbara Kamińska podczas odbywającego się w Mosznej Opolskiego Forum Kultury.

Tadeusz Eckert to dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach, założyciel i dyrygent pięciu chórów na terenie Głubczyc. Jest organizatorem i pomysłodawcą festiwali chórów szkół muzycznych Opolszczyzny, odbywających się w Głubczycach. Jako dyrygent chórów zdobył razem ze swoimi śpiewakami szereg nagród i wyróżnień,  koncertował w kraju i za granicą.  

Krystian Czech jest dyrektorem Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej, a jednocześnie założycielem i liderem zespołu Pieśni Ludowej „Silesia”. Jest także pomysłodawcą i organizatorem regionalnego konkursu literackiego „Ze Śląskiem na ty” oraz inicjatorem powołania stowarzyszenia na rzecz wspierania inicjatyw kulturalnych „Animator”.

Krystian Gajda to dyrektor i założyciel Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leśnicy – jednej z nielicznych w Polsce szkół prowadzonych przez samorządy.  Organizuje okolicznościowe koncerty i uroczystości gminne i regionalne,  jest także propagatorem  założenia młodzieżowej orkiestry dętej w Leśnicy, którą wspiera merytorycznie i organizacyjnie.  

Walter Pyka jest z zawodu farmaceutą, z powołania zaś poetą. Zadebiutował w roku 1992 zbiorem wierszy „Zapach tęczy”. Jego wiersze publikowane były w wielu pismach, prezentował je także na antenie opolskiego radia i telewizji.  Jest laureatem kilku ogólnopolskich konkursów literackich.

Wojciech Toporowski to nauczyciel języka angielskiego,  członek Stowarzyszenia Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu. Jest twórcą i organizatorem Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu, który ma już 20-lectnia historię i pomysłodawcą  i współorganizatorem konkursu „Herbert śpiewany” – prezentującego wiersze Zbigniewa Herberta w języku angielskim.

Helena Wojtasik jest dyrektorką Tułowickiego Ośrodka Kultury. Kultywuje ludowe tradycje obrzędowe Śląska Opolskiego. Jest pomysłodawczynią Tułowickiej Jesieni Artystycznej Art. – Mikst, wystawy prezentującej dorobek twórców amatorów. Z jej inicjatywy powstało także Święto Opolskiej Pisanki.

Oprócz nagród marszałka siedmiu osobom przyznano honorowe wyróżnienia. Otrzymali je: Balladyna Dziuba, Helena Gruszka, Kazimierz Jakubowski, Agnieszka Kania, Justyna Sikora, Tadeusz Jacek Rogoża oraz Bogusław Wład.

(opo)