niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Oniegin na wrocławskiej scenie

Na początku lutego w Operze Wrocławskiej kolejna premiera. Tym razem jedna z pereł twórczości Piotra Czajkowskiego.

„Eugeniusz Oniegin”, sceny liryczne w trzech aktach, arcydzieło Piotra Czajkowskiego w Operze Wrocławskiej? Jak najbardziej. Premierowe spektakle 7 i 8 lutrego.

Czajkowski to największy, a zarazem najbardziej europejski z kompozytorów rosyjskich XIX wieku, autor słynnych symfonii, koncertów, klasycznych baletów z nieśmiertelnym „Jeziorem łabędzim” na czele. Perłą jego twórczości jest „Eugeniusz Oniegin”, opera komponowana w latach 1877-1878, oparta na poemacie dygresyjnym Aleksandra Puszkina, a po raz pierwszy zaprezentowana w Moskwie w marcu 1879 r. Libretto według wybitnego pierwowzoru literackiego opracowywał sam kompozytor. W efekcie powstała natchniona i mistrzowska opera, jedna z najpiękniejszych w epoce romantyzmu, utwór należący dziś do światowego kanonu.

Wielkie emocje, motyw niespełnionej miłości, przyjaźń, która ustępuje miejsca zranionej dumie i zazdrości, tragiczny pojedynek w tle, zbyt późno budzące się uczucie tytułowego bohatera – to wszystko odnajdą widzowie w tym poruszającym arcydziele. Eugeniusz Oniegin rozpoznaje w Tatianie miłość swego życia dopiero wtedy, gdy młoda kobieta jest już księżną, żoną księcia Gremina. Bezdusznie odrzucił niegdyś uczucie wrażliwej dziewczyny. Od strony czysto muzycznej zaś – jak zwykle u Piotra Czajkowskiego – urzekająca inwencja melodii, doskonałe wyczucie formy, pełne blasku brzmienie orkiestry, porywające tańce: wspaniały walc oraz szczególnie miłe polskiemu słuchaczowi mazur i polonez. Niezwykłe pole do popisu dla śpiewaków kreujących główne partie: subtelna i szczera Tatiana „pisząca najpiękniejszy list miłosny w dziejach opery” i poeta Leński, „najpiękniejsze solo tenorowe w całej rosyjskiej literaturze operowej” (według opinii Piotra Kamińskiego). W inscenizacji wrocławskiej kierownictwo muzyczne objął Marcin Nałęcz-Niesiołowski, reżyseruje Yuri Alexandrov.

REALIZATORZY:

Kierownictwo muzyczne, dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Reżyseria: Yuri Alexandrov

Scenografia, reżyseria świateł: Paweł Dobrzycki

Kostiumy: Małgorzata Słoniowska

Przygotowanie chóru: Anna Grabowska-Borys

Choreografia: Bożena Klimczak

 

OBSADA:

Eugeniusz Oniegin – Mariusz Godlewski*, Jacek Jaskuła, Artur Ruciński*(7.02.)

Tatiana – Magdalena Molendowska*, Joanna Zawartko*

Olga – Katarzyna Haras, Jadwiga Postrożna

Leński – Nikolay Dorozhkin, Igor Stroin, Arnold Rutkowski*(7.02.)

Książe Gremin – Makarij Pihura, Tomasz Raff, Radosław Żukowski, Volodymyr Pankiv*

Łarina – Barbara Bagińska, Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak

Niania – Dorota Dutkowska, Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak

Triquet – Edward Kulczyk, Aleksander Zuchowicz

Zariecki – Marek Paśko, Tomasz Rudnicki

Przedsięwzięciom realizowanym na scenie Opery Wrocławskiej od lat patronuje „Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy”