wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olszyna: W podzięce za trud

Barwny korowód dożynkowy, który wprowadziła na stadion Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna pod batutą kapelmistrza Andrzeja Drozdowicza, zapoczątkował tegoroczne Gminne Święto Plonów, a w korowodzie tym kapłani, starostowie dożynek Elżbieta Wencel i Roman Zawadzki, szkolne poczty sztandarowe i delegacje sołectw z pięknymi wieńcami uplecionymi z pietyzmem, artyzmem i miłością do olszyńskiej ziemi.

Wieńce ułożono przed sceną, na której przystrojono polowy ołtarz i rozpoczęła się msza święta. – Przynosimy dziś chleb, dar od Boga, ten chleb, który rozmnażał sam Chrystus i dzielił się nim z innymi i który istnieje w modlitwie Pańskiej „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” – mówiła starościna Elżbieta Wencel.

Bochen chleba starostowie ofiarowali burmistrzowi Olszyny Leszkowi Leśko, który uroczyście przekazał go do pobłogosławienia księdzu proboszczowi Janowi Dochniakowi. – Niech Pan Bóg błogosławi każdą ludzką pracę zmieniającą świat i sprawia, że możemy żyć w spokoju – mówił podczas celebry ks. Jan Dochniak. – Pozdrawiamy dzisiaj naszą ziemię rodzicielkę, ale w szczególny sposób pozdrawiamy pracujących na roli, działkowiczów, sadowników, pszczelarzy i wszystkich strudzonych nad chlebem codziennym. Piękna ziemia przez ludzką pracę i mądrość karmi nas wszystkich i dostarcza nam pożywienia. Warto też, aby ten przepiękny kłos i każda kromka chleba były dla nas rzeczywistym skarbem i znakiem Bożej dobroci, aby ten chleb nie był poniewierany i marnowany, pamiętajmy bowiem, że tak wielu ludzi na świecie jest biednych i nie ma chleba pod dostatkiem.

Głos zabrał również burmistrz Leszek Leśko, przypominając słowa św. Jana Pawła II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. – Dożynki są jednym z najpiękniejszych dni dla rolnika, to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy – podkreślał burmistrz. – Chcemy rolnikom podziękować za trud włożony w zbiór plonów, którymi obrodziła ziemia. Dożynki mają przypominać wszystkim, że to dzięki pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Szanowni rolnicy, w dniu Gminnego Święta Plonów chylę przed wami czoło, dziękując za chleb i wszystkie produkty ofiarowane nam wszystkim.

A później przyszedł czas na zabawę i biesiadowanie, potyczki sołeckie i występy zespołów ludowych – Łużyczanek i Rząsinianek – i wreszcie zabawę taneczną przy melodiach kapeli Mewa. Tego wrześniowego dnia mieszkańcy gminy Olszyna setnie dziękowali rolnikom i Bogu i świętowali, jak nakazuje tradycja i podpowiada serce.

S.G.