sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Zainwestuj w Oleśnie!

Rozmowa z Sylwestrem Lewickim, burmistrzem Olesna

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie oświatowej. Co to oznacza dla Olesna?

– Uzgadniamy pewne istotne sprawy z kuratorium opolskim, które dotyczą sieci naszych placówek oświatowych i w ciągu najbliższych trzech tygodni będzie można już mówić o konkretach. W gminie Olesno mieszka około 18 tysięcy osób, w tym mniej więcej tysiąc dzieci w wieku szkoły podstawowej, które miałyby uczyć się w ośmiu podstawówkach. Dzisiaj na terenach wiejskich mamy pięć szkół podstawowych, w których uczy się od 40 do 50 dzieci – jeśli przekształcimy je w szkoły ośmioklasowe, to może okazać się, iż dzieci zabraknie, aby zapełnić jedną dużą szkołę w mieście. A przecież mają być trzy szkoły w Oleśnie i pięć w wioskach. Najprawdopodobniej stanie się tak, że będziemy mieli dwie szkoły ośmioklasowe, a na terenach wiejskich czteroklasowe.

Rok 2017 będzie też okresem pozyskiwania środków unijnych z nowego programowania 2014-2020.

– Nasz tegoroczny budżet inwestycyjny jest na poziomie 15 mln zł, a ponieważ mocno ruszają nabory do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, staramy się pozyskać środki finansowe m.in. z programu niskiej emisji – czyli dotyczącego przebudowy i termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. To Publiczne Przedszkole nr 4, biblioteka, miejski dom kultury i dom harcerza. Poza tym przed nami budowa nowych odcinków dróg i ścieżek rowerowych. Mocno również działamy w naszej północnej aglomeracji Kluczbork – Namysłów – Olesno, na tej kanwie będziemy budować także ścieżki rowerowe, ale ponadto rozpoczynamy projekt budowy centrum przesiadkowego przy dworcu PKP w Oleśnie. Jak widać, przed nami sporo pracy i mam nadzieję, że rozpoczniemy także budowę oczyszczalni ścieków. W tej sprawie składamy w lutym wniosek o dofinansowanie, a inwestycje ta opiewa na około 20 mln zł.

A co z waszymi terenami inwestycyjnymi?

– W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku decyzją pani premier nasze tereny inwestycyjne weszły do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. O to zabiegaliśmy od dłuższego czasu, a dzisiaj mocno nastawiamy się na dozbrojenie tych terenów i rozwiązanie wszelkich kwestii logistycznych. W tym jest budowa ronda, połączenie z drogą krajową i oczywiście walka o inwestorów. Poprzednio udało nam się zagospodarować 5 ha, na których ulokowali się inwestorzy, a teraz mamy ponad 31 ha i na pewno mamy co robić.

Przed laty inwestorzy brali co popadnie, ale dzisiaj jest inaczej i warto zainwestować w media, aby ich ściągnąć do siebie.

– Myślę, że ci, którzy zechcą zainwestować na naszych terenach, na pewno będą zadowoleni. Jesteśmy audytowani przez kolejne firmy, które robią to na zlecenie inwestorów zachodnioeuropejskich. Nasze tereny bardzo się podobają, mamy na nich wszystkie media, które są zupełnie nowe, bowiem powstały w ostatnich kilku latach.

Zatem zapraszamy inwestorów do Olesna, gdzie czekają na nich piękne tereny inwestycyjne. Warto tutaj wydać swoje pieniądze, ale przede wszystkim dużo zarobić.

Rozmawiał Sławomir Grymin