czwartek, 29 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Wielkie oleskie święto

Dni Olesna to coroczne wielkie święto jednego z najpiękniejszych miast Opolszczyzny, a rozpoczyna je tradycyjnie uroczysta sesja Rady Miejskiej, której niezwykle ważnym punktem jest nagrodzenie medalem „Zasłużony dla Ziemi Oleskiej” tych, którzy dla swej małej ojczyzny czynią bardzo wiele.

W sali Miejskiego Domu Kultury, w samo południe 26 lipca, uroczysta sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się – jak każe oleska tradycja – odśpiewaniem hymnu, a po hymnie przewodniczący Rady Henryk Kucharczyk otworzył sesję i zaprosił na mównicę burmistrza Olesna Sylwestra Lewickiego, który serdecznie przywitał zaproszonych gości. Byli wśród nich m.in. wicemarszałek opolski Roman Kolek, starosta oleski Roland Fabianek, prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja, delegacja miast partnerskich – Arnsbergu z honorową obywatelką Olesna, Eriką Hahnwald, i delegacja z Zalakaros z burmistrzem Ferencem Novakiem, przedstawiciele czeskich samorządów, z którymi współpracują oleskie gminy, duchowni, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i przedsiębiorcy.

Po serdecznym powitaniu, burmistrz Lewicki równie serdecznie dziękował wszystkim, którzy pracowali nad kulturalnymi i rozwojowymi projektami, dzięki którym poprzedni rok był dla Olesna znakomity.

– Najważniejsze w 2018 roku, roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości, były Europejskie Dni Dziedzictwa, których inaugurację organizowaliśmy, i jubileusz pięćsetlecia konsekracji kościoła św. Anny, oleskiej perły, którą w roku 2018 wpisano na listę pomników historii – mówił burmistrz Lewicki. – W tym roku organizowaliśmy jubileusz stulecia wybuchu powstań śląskich, a dziś – w dzień św. Anny – rozpoczęliśmy czterodniowy odpust, zaś w niedzielę na mszy odpustowej odbędzie się koronacja św. Anny, której dokona biskup opolski Andrzej Czaja.

Podkreślając, jak wiele Ziemia Oleska zawdzięcza aktywności swoich mieszkańców, burmistrz mówił o rozwoju miasta: – W tym roku nasz budżet to 85 mln zł, z czego 21 milionów przeznaczamy na inwestycje – i wymienił główne kierunki działań – to m.in. poprawa infrastruktury drogowej, budowa ścieżek rowerowych, projekt rozwoju turystyki rowerowej na granicy polsko-czeskiej, budowa centrum przesiadkowego i rewitalizacja stadionu miejskiego. Bardzo ważna jest też polityka prorodzinna.

Sylwester Lewicki podkreślił także, jak wielką wagę przywiązuje samorząd do pracy nad zwiększeniem poziomu inwestycji, zdobywając z RPO 2,3 mln zł na dozbrojenie terenów inwestycyjnych. Wiele projektów to takie, które realizowane są wspólnie z samorządem powiatowym i wojewódzkim, jak jeden z największych na Opolszczyźnie – budowa obwodnicy Olesna.

Wicemarszałek Roman Kolek, dziękując za zaproszenie, powiedział: – Olesno to perełka naszego województwa! Dzięki wspólnemu działaniu będziemy w stanie nasze wspólne zamierzenia zrealizować!

Za trud podjętych inwestycji dziękował też starosta Roland Fabianek.

Tradycją uroczystej sesji są wystąpienia przedstawicieli miast partnerskich.

– Chcieliśmy podziękować za wszystko – mówił burmistrz Ferenc Novak – a przede wszystkim burmistrzowi Lewickiemu za to, że jesteśmy tak bliskimi przyjaciółmi.

Erika Hahnwald dziękowała za ponad dwudziestoletnie partnerstwo i przedstawiła nowy projekt współpracy szkół z Arnsbergu i Olesna.

Niezwykle ważnym punktem sesji było nagrodzenie medalami „Zasłużony dla Ziemi Oleskiej” – to prestiżowe odznaczenie z rąk burmistrza Lewickiego odebrali Maria Podgórska, Jerzy Liberka, Krzysztof Zbączyniak, Franciszek Toman.

Muzycznie uroczystą sesję Rady Miejskiej zdobili uczniowie Szkoły Muzycznej i Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie. I to też oleska tradycja – byli świetni!

Zakończył sesję burmistrz Lewicki, otwierając Dni Olesna. I rozpoczęły się zawody sportowe, warsztaty, wystawy, koncerty…

To były piękne Dni. Jak zawsze.

Ata

www.olesno.pl